E mërkurë, 13 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Kina kritikon SHBA-në për tërheqjen nga Afganistani

Kina ka kritikuar tërheqjen e SHBA-së nga Afganistani, duke akuzuar Uashingtonin se ka përparësi “egoiste” të politikës së jashtme. “SHBA mund të kryejë pa dëshirë ndërhyrje ushtarake në një vend sovran, dhe nuk ka nevojë të jetë përgjegjës për vuajtjet e njerëzve në atë vend,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Wang Wenbin, në një konferencë shtypi.

“SHBA mund të shpifë, shtypë, detyrojë dhe ngacmojë në mënyrë arbitrare vendet e tjera pa paguar asnjë çmim”, shtoi ai.

Dalja nga Afganistani ka qenë një mundësi e artë për Kinën, për të bindur publikun aziatik se SHBA nuk mund të besohet, thonë ekspertët.

Ndërkohë, Kina ka bërë thirrje në takimin e Këshillit të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë që SHBA, MB dhe vendet e tjera “të mbajnë përgjegjësi për shkeljen e të drejtave të njeriut, të kryera nga ushtria e tyre në Afganistan”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...