E diel, 5 Prill, 2020
17 C
Tirana

Kina i tregon “targën” Nasës: Satelit të rinj, transferim të dhënash 10 GB/s

Lexo edhe ...

Kapshticë/ 3 emigrantë shfaqin probleme shëndetësore, dërgohet ambulanca

Vijon të mos ketë një zgjidhje situata me emigrantët shqiptarë të bllokuar në Kapshticë. Mësohet se situata është tensionuar më shumë, pasi dy gra dhe...

“Do ashpërsojmë masat”/ Ministri maqedonas: Piku i koronavirusit do jetë në fund të prillit

Ministri maqedonas i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se shteti do të forcojë masat kufizuese, me synim frenimin e përhapjes së mëtejshme të koronavirusit. Në...

“Na fali buzëqeshje në ditë të vështira”, Basha mesazh ngushëllimi familjes së Gëzim Krujës

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta të aktorit të njohur të humorit, Gëzim Kruja. Përmes një postimi në...

Ecuria e koronavirusit/ Pipero tregon si pritet të jetë java e ardhshme

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero është shprehur se shifrat e shënuara nga koronavirusi këtë javë, ishin pak a shumë ato që ishin parashikuar. Përmes një...

Kina padyshim është një nga vendet lidere në botë për sa i përket teknologjisë së komunikimit. Përpos kostos së ulët të prodhimit të pajisjeve, Kina po konkurron ndjeshëm edhe me shpikjet teknologjike.

I tillë është rasti edhe i satelit të sapo lëshuar në hapësirë. Një satelit që tashmë do t’u mundësojmë milionë kinezeve dhe kompanive të tyre që të transferojnë deri në 10 Gb të dhëna për sekondë. Një inovacion në fushën e komunikimit.

Sipas lajmit të Televizionit Qendror të Kinës (ÇTV), sateliti në fjalë është lëshuar në orbitë nga Qendra e Lëshimit të Sateliteve Jiuquan në juglindje të vendit me anë të raketës Kuaizhou-1A.

Kompania që mban patentën për satelitin është Galaxy Space. Synimi i tyre është që sateliti përdoret në vendet ku hasen vështirësi të komunikimit si oqeane, trena të shpejtë dhe avionë. Pritet që ky satelitë të pasohet dhe nga shumë të tjerë të këtij kalibri.

Kina e cila u përfshi në “garën hapësinore” pas SHBA-së dhe Rusisë, me anë të projekteve ambicioze si satelitë të perceptimit të largët, pozicionimit global, vëzhgimit, ndërtimin e një stacioni të përhershëm hapësinor në orbitë, eksplorime në Hënë, eksplorime në Mars dhe Jupiter synon që në vitin 2045 të jetë “liderja e hapësirës”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Kapshticë/ 3 emigrantë shfaqin probleme shëndetësore, dërgohet ambulanca

Vijon të mos ketë një zgjidhje situata me emigrantët shqiptarë të bllokuar në Kapshticë. Mësohet se situata është tensionuar më shumë, pasi dy gra dhe...

“Do ashpërsojmë masat”/ Ministri maqedonas: Piku i koronavirusit do jetë në fund të prillit

Ministri maqedonas i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se shteti do të forcojë masat kufizuese, me synim frenimin e përhapjes së mëtejshme të koronavirusit. Në...

“Na fali buzëqeshje në ditë të vështira”, Basha mesazh ngushëllimi familjes së Gëzim Krujës

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta të aktorit të njohur të humorit, Gëzim Kruja. Përmes një postimi në...

Ecuria e koronavirusit/ Pipero tregon si pritet të jetë java e ardhshme

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero është shprehur se shifrat e shënuara nga koronavirusi këtë javë, ishin pak a shumë ato që ishin parashikuar. Përmes një...

Kosova konfirmon 5 raste të reja me koronavirus

Ditën e sotme në Kosovë janë regjistruar 5 raste të reja me koronavirus, duke e çuar në 145 numrin total të rasteve. Sipas IKSHPK-së, rastet...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT