Kina goditet nga stuhia e rërës/ Pekini mbulohet nga pluhuri i verdhë (Video)

Një stuhi rëre përfshiu të hënën kryeqytetin e Kinës, duke e mbuluar Pekinin me një smog të verdhë në portokalli të trashë. Qyteti regjistroi një ndotje të ajrit në nivele të rrezikshme.

Banorët mbanin syze, maska dhe rrjeta flokësh për të mbrojtur veten nga ajri mbytës, ndërsa monumentet si “Qyteti i Ndaluar” dhe selia e transmetuesit shtetëror morën një pamje apokaliptike.

Qeveria urdhëroi anulimin e sporteve dhe eventeve të ndryshme në shkolla, këshilloi njerëzit me sëmundje të frymëmarrjes të qëndronin brenda.

Media shtetërore njoftoi se vendi u përfshi nga një stuhi rëre e ardhur nga Mongolia veriore, e cila bëri që dukshmëria të ishte e pamundur në më pak se 1,000 metra.