E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
16 C
Tirana

Kina ‘godet’ sërish, virusi i ‘miut’ alarmon shkencëtarët

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Në kohën kur e gjithë bota është në kolaps prej pandemisë së koronavirusit, nga Kina që është edhe vendi i origjinës, vjen një tjetër alarm. Shkencëtarët janë alarmuar nga virusi i “miut”. Është një formë e hapatitit E, por që ekspertët besojnë se preken vetëm minjtë. Pacienti zero është një burrë 56-vjeçar, i cili doli pozitiv me hapatitin e “miut”, pasi iu nënshtrua një lloj testi të veçantë.

Vetëm dy vite më vonë, të paktën 10 persona të tjerë janë infektuar në qytetin e Hong Kongut dhe ekspertët nuk e përjashtojnë mundësinë që mund të ketë pasur edhe raste të tjera që kanë kaluar pa u vënë re.

Rasti më i fundit u shënua një javë më parë, një 61-vjeçar, i cili doli pozitiv me hepatit, raporton gazeta “Shqip”.

Po çfarë pasojash shkakton virusi i miut? Ky virus shkakton temperaturë të lartë, mëlçi të dëmtuar dhe verdhëz. Personat e infektuar nga hepatiti E, tregojnë simptoma shumë të lehta e të papërfillshme dhe kjo është arsyeja se pse ata nuk janë shtruar në spital.

Studiuesi Siddharth Sridhar, zbuloi se virusi transmetohet nga minjtë tek njerëzit. Ai tha se ky virus nuk është i ri, pasi mund të ketë qarkulluar gjatë viteve 2017-2018.

“Mendimi im është se një gjë e tillë ka ndodhur edhe më parë, gjatë viteve 2017-2018, s’mund të jetë hera e parë që kjo të ketë ndodhur në botë”, tha Sridhar.

Lexo edhe :   Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Sipas tij, të kthehesh në origjinën e infeksionit është shumë e vështirë, pasi OBSH mendon se hapatiti E në përgjithësi transmetohet përmes ujit të kontaminuar. Dy vjet pas zbulimit të rastit të parë, studiuesit ende nuk e kanë kuptuar rrugën e saktë të transmetimit. Studiuesi Siddharth Sridhar tha me siguri se minjtë e Hong Kongut janë bartës të virusit.

Lexo edhe :   Nesër Pika Kufitare e Kakavijës e mbyllur, ja kush do lejohet të kalojë

“Ajo që dimë deri tani është se minjtë e Hong Kongut janë bartës të virusit. Ne i kemi testuar njerëzit, dhe kemi zbuluar patogjenin. Megjithatë, ende nuk e dimë se si realizohet infektimi nga minjtë tek njerëzit, ndoshta përmes ushqimit  ose nëpërmjet një kafshe tjetër që vepron si një rrugë lidhëse nga minjtë tek njerëzit. Por deri tani ne nuk e kemi mësuar një gjë të tillë, dhe kjo është lidhja që mungon”, u shpreh më tej ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Ja pse dështojnë ligjet kundër duhanit në Ballkanin Perëndimor

Nga Nikola Gjorgjevic “Emerging Europe” Për shumicën e evropianëve perëndimorë, ditët dhe netët e shpenzuara restoranteve, bareve dhe klubeve të mbushura plot me tym, kanë...

Mbyllja e pjesshme e shkollave, Basha: Rama e ka humbur kontrollin ndaj Covid

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas njoftmit të Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu se mësimi do të jetë i alternuar në...

Aksident i rëndë në Pukë, humb jetën zyrtari shkodran (Emri)

Një aksident i rëndë rrugor është regjistruar mesditën e kësaj të mërkure në qytetin e Pukës, ku ka humbur jetën Drejtori i Inspektoriatit të...

Atentati në Elbasan: Policia i vë prangat Vis “Korçarit” tek spitali ushtarak

Policia ka zbardhur ngjarjen e ndodhur mesditën e sotme në Elbasan, ku mbeti i plagosur Elvis Çausholli, i njohur me nofkën ''Korçari’’. Pas veprimeve hetimore,...