E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
10 C
Tirana

Kina apo SHBA do marrë drejtimin e botës? Konkurrencë e fortë mes dy superfuqive

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Kina ka të ngjarë të dalë nga kjo krizë në një pozitë më të fortë, ndërsa SHBA-ja në një pozitë më të dobët. Kjo gjë mund t’i shtyjë SHBA-në dhe Kinën akoma më thellë në një Luftë të Ftohtë mes tyre.

Pandemia e koronavirusit, po ndryshon shumë më tepër sesa thjesht mënyrën se si po jetojmë. Ajo po e ndryshon gjithashtu edhe balancën globale të pushtetit. Ndërsa pjesa tjetër e botës është ende në krizë, Kina e ka vënë tashmë nën kontroll virusin. Ose të paktën kështu pretendon. Ndërsa thekson se është në rrugën e rimëkëmbjes ekonomike. Dhe kur Perëndimi të dalë nga kriza, Kina mund të zërë një pozitë të re në skenën ndërkombëtare. Ky vend e sheh tashmë veten në një situatë unike.

Ai mund të rinisë rritjen e vet ekonomike, të ndërmarrë reforma në vend. Por të ofrojë gjithashtu edhe ndihmë për vendet e tjera që janë prekur nga pandemia. Kjo pandemi është shndërruar në një mundësi të madhe gjeopolitike për Kinën, ku ajo mund të bëhet lidere e botës në aspektin e qeverisjes globale.

Dhe ky është ndoshta momenti i Kinës. Ndërkohë parulla e SHBA është “Amerika e Para”. Donald Trump anuloi fluturimet ndërkombëtare nga Europa, pa asnjë paralajmërim paraprak për zyrtarët evropianë.

Lexo edhe :   Efektet e vaksinës/"Disa do ndjejnë dhimbje në krahë, të tjerë do kenë ethe"

Ai nisi t’i referohej Covid-19 si “virusi kinez”, në një përpjekje për ta përqendruar fajin e pandemisë tek qeveria kineze. Bashkëpunimi ndërkombëtar, nuk ka qenë për momentin shumë i mirë. Ka pasur një dështim të udhëheqjes globale, veçanërisht nga SHBA.

Për këtë arsye, Kina e sheh këtë krizë si një mundësi për të mbushur disa nga boshllëqet e krijuara. Reputacioni i SHBA, se ka kompetencë që ta përballojë këtë krizë, është rrënuar tërësisht. Së dyti kemi një fragmentim të madh brenda aleancës perëndimore. Mendoj se kinezët janë të etur që të përfitojnë nga dobësimi i aleancës perëndimore. Dhe unë mendoj se kjo krizë do të jetë në dobi të Kinës. Për këtë gjë nuk ka diskutim.

Lexo edhe :   U infektua me COVID-19, Etrit Berisha shtrohet në një spital në Itali

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qeveria afgane dhe talibanët, marrëveshje historike në bisedimet për paqe

Zyrtarët e Qeverisë afgane dhe përfaqësuesit e talibanëve kanë thënë se janë pajtuar në parim për një marrëveshje të zhvillimit të bisedimeve për paqe. Kjo...

Jo më 14 ditë, CDC shkurton periudhën e karantinës pas infektimit me Covid-19

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të shkurtojnë kohëzgjatjen e rekomanduar të karantinës pas ekspozimit ndaj një personi pozitiv për COVID-19. Sipas një...

Rama bën bilancin e rindërtimit: Politikanët nuk janë të gjithë njësoj

Kryeministri Edi Rama, teksa ka bërë një bilanc të punës së deritanishme për rindërtimit në lidhje me demët e shkaktuara nga tërmeti, i është...

Ishte ulur në restorant, ekzekutohet shqiptari në Brazil (Emri)

Një 47-vjeçar shqiptar u ekzekutua të martën në Sao Paulo të Brazilit. Viktima është Ilir Zelka nga Tirana dhe sipas mediave vendase, ai ndodhej...

Meta përkujton Ibrahim Rugovën në 76-vjetorin e lindjes: Burrë Shteti i kombit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përkujtuar Presidentin historik të Kosovës, Ibrahim Rugova me rastin e 76-vjetorit të lindjes. Kreu i shtetit vlerëson figurën e...