E mërkurë, 20 Janar, 2021
9 C
Tirana

Kim me kritika për vettingun: Asnjë gjyqtar apo prokuror nuk është dënuar

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka komentuar ecurinë e reformës në drejtësi në vendin tonë.

Sipas saj, që kur ka filluar vettingu, asnjë gjyqtar apo prokuror i vetëm nuk është ndjekur penalisht apo dënuar.

Kim shprehet se nevoja për të hetuar korrupsionin në gjyqësor, është një nga kushtet për integrimin në BE.

”Që kur ka filluar vettingu, asnjë gjyqtar apo prokuror i vetëm nuk është ndjekur penalisht apo dënuar. Nevoja për të hetuar korrupsionin në gjyqësor, përtej vetingut është përfshirë në kushtet e përcaktuara nga BE për hapjen e bisedimeve të pranimit në BE.’’, shkruan Yuri Kim në rrjetin social, Twitter.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Inagurimi i Bidenit/ Masa të pashembullta sigurie dhe një shkëputje nga tradita

Detaje nga shpërthimi i fuqishëm në Madrid, raportohet për 2 viktima

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur sot në një ndërtesë në Madrid duke lënë të paktën dy persona të vdekur dhe disa të plagosur. Kryetari...

Basha: Kur Rama qesh, Shqipëria qan. Njerëzit janë lodhur prej tij

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit i quajti memexhinj aleatët e demokratëve. Basha thotë se...

Ndodhej në arrest shtëpie, arratiset këngëtarja Fjolla Morina

Këngëtarja Fjolla Morina, e cila ndodhet nën masën “arrest shtëpie” është arratisur nga banesa në të cilën qendronte. Mësohet se një patrullë e policisë së...

Nuk i lejohet kandidimi, Kurti: S’jam në dijeni, kryesoj listën e Vetëvendosjes

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është ka reaguar në lidhje lidhur me përgjigjen që Këshilli Gjyqësor i Kosovës i ka dhënë KQZ-së për...

Fundosja e “Wilhelm Gustloff”, tragjedia më e madhe detare e të gjitha kohërave

Titaniku, është tragjedia detare më e përmendur, por nuk është tragjedia më e madhe në histori. 33 vite më vonë, do të mbytej në...