Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Khamenei: Biden, kërkesa të njëjta si Trump për marrëveshjen bërthamore   

Lideri suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei e akuzoi të shtunën presidentin amerikan, Joe Biden se po bën kërkesat e njëjta sikurse paraardhësi i tij, Donald Trump në bisedimet për ta ringjallur marrëveshjen bërthamore.

Marrëveshja bërthamore e vitit 2015 ndërmjet Iranit dhe fuqive botërore, i mundësonte Iranit heqjen e sanksioneve, në këmbim të frenimit të programit bërthamor. Por, ish-presidenti Trump, e tërhoqi SHBA-në nga kjo marrëveshje më 2018.

Në raundin e fundit të bisedimeve ndërmjet Iranit dhe shteteve nënshkruese të marrëveshjes, që kanë për qëllim ringjalljen e këtij pakti, që u mbajtën në qershor, nuk pati përparime.

“Administrata aktuale amerikane nuk është e ndryshme nga e kaluara sepse ajo çfarë kërkon nga Irani për çështjet bërthamore është e formuluar me fjalë të tjera, por është e njëjta ajo që kërkonte Trumpi”, citohet të ketë thënë Khamenei, transmeton AFP.

“Amerikanët nuk kanë turp sa i përket çështjes bërthamore edhe pse ata u tërhoqën nga marrëveshja, tani ata flasin në një mënyrë dhe bëjnë kërkesa sikur të ishte Irani ai që u tërhoq nga marrëveshja”, shtoi Khameni, sipas lajmit të publikuar në ueb-faqen e tij zyrtare.

Khamenei i bëri këto komente gjatë takimit me kabinetin e sapoformuar të presidentit iranian, Ebrahim Raisi.

Pasi SHBA-ja u tërhoq nga marrëveshja, Uashingtoni vendosi sanksione ndaj Iranit dhe ky i fundit u kundërpërgjigj duke shkelur zotimet e bëra në marrëveshjen e vitit 2015. /evropaelire

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nga bananet tek qymyri, zbulohen 53 pako me lëndë narkotike në portin e Durrësit

Gjatë viteve të fundit, porti i Durrësit është kthyer në një "strehë" për trafikantët. Lënda narkotike shpesh fshihet në kamionët me banane. Por tashmë...

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...

Mot me diell, temperatura deri në 31 gradë celsius për sot

Vendi ynë gjatë paradites do të jetë në dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese. Por në orët e...

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...