E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

“Këtu nuk ka b… kush të hyjë”. Policët e shtetit zaptojnë pronën në Himarë

Zoti Perikli Zoto nga Himara ankohet në emisionin Fiks Fare se i kanë zaptuar pronën. Dy policë të kufirit të cilët duhet të ishin njerëzit që jo vetëm duhet të respektojnë ligjin e zbatojnë atë, por duhet t’i dalin në mbrojtje të qytetarit janë pikërisht zaptuesit e pronës të tjetrit.

Qytetari tregon për Fiksin se policët ja kanë rrethuar pronën e tij me gardh duke mos e lejuar të hyjë .Pronën këta të ashtuquajtur policë të shtetit e kanë shfrytëzuar prej dy vitesh për kapingje duke përfituar para. Qytetari u thotë gazetarëve se është ankuar në bashki për këtë problem dhe këtë vit bashkia nuk i ka lejuar policët të ngrenë kampingje në këtë pronë. Sipas qytetarit bashkia thotë që të prishen të gjitha gardhet e vendosura në këtë pronë, por është INUV që nuk vepron.

Bashkëpunëtori i Fiksit shkon me kamerë të fshehtë në pronën e zotit Perikli Zoto të zaptuar nga policët. Djali i njërit polic i thotë se në këtë pronë nuk ka b… njeri të hyjë se është para shtëpisë së tij. I ka ofruar 2 mijë euro qira plakut që është pronar, por ai nuk ka pranuar. Por në këtë pronë nuk do lërë njeri të hyjë, kushdo qoftë ai. Gazetarët shkojnë vetë në pronën e denoncuesit. Zaptuesit e kësaj prone djali i njërit prej policëve thotë para kamerave se kjo pronë nuk është e tyre, por e Perikli Zotos dhe ata e kanë shfrytëzuar për dy vite rresht për kampingje.

Këtë vit i ka ndaluar bashkia. Ndërkohë gruaja e policit tjetër thotë se gardhin e ka bërë ushtria dhe jo ata. Pyetjes së gazetarëve se nga duhet të futet z. Perikli në pronën e tij ata nuk i përgjigjen. Qytetari shkon dhe në bashki për këtë problem. Në arkiv i thonë se ke të drejtë dhe e njohin problemin prej 3 vitesh. Punonjësja dorëzohet duke i thënë se nuk ka çfarë të bëj.Ndërkohë që edhe kadastra kthehu përgjigje për emisionin Fiks Fare. Në përgjigje ky institucion argumenton se kjo pronë i përket Perikli Zotos. Por në realitet kjo pronë gëzohet nga dy policë zaptues të cilët nuk njohin shtet, ka ligj po ka dhe Maliq!/Top Channel

Lexo edhe :   Fallxhorja e Levanit të bën deputet me një nuskë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...