E shtunë, 28 Nëntor, 2020
15 C
Tirana

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

E bujshme nga Argjentina, Maradona ka firmosur të mos varroset

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e djeshme, krejt papritur, duke tronditur botën e sportit dhe jo vetëm. Megjithatë, legjenda argjentinase nuk mund...

Përdori qentë për krizën ushqimore, ja disa nga çmenduritë e Kim Jong Un

Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un, është një nga udhëheqësit më të çuditshëm në botë. Askush as nuk e di moshën e...

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat. Ndërkohë që shkencëtarët tashmë kanë zbuluar më shumë rreth këtij virusi misterioz, është bërë gjithnjë e më e qartë se simptoma të caktuara sjellin telashe për trajektoren e sëmundjes së dikujt.

Një studim i fundit, që ka ende nevojë për verifikime të mëtejshme, zbuloi se dy simptoma serioze të Covid-19, mund të tregojnë një mundësi më të madhe për shtrimin në spital të atyre që kanë një sëmundje më të gjatë nga Covid.

Ekspertët përdorën një aplikacion për të mbledhur të dhëna mbi 4.100 pacientë me Covid, dhe zbuluan se afro 13 për qind e pjesëmarrësve përjetuan “Covid-in e gjatë”, një formë e sëmundjes që zgjat të paktën 28 ​​ditë. 1 në 20 pacientë ishin të sëmurë për më shumë se 8 javë, 1 në 50 për më shumë se 12 javë.

Midis rasteve me të zgjatura, pacientët që përjetuan 5 ose më shumë simptoma gjatë javës së parë, kishin më shumë të ngjarë të përjetonin një sëmundje më të gjatë se të tjerët. Por edhe brenda grupit me Covid të gjatë, dy simptoma u dalluan si parashikuese të hershme të ndërlikimeve, të cilat përfundimisht i çuan pacientët në spital.

“Tek individët me simptoma të gjata në kohë, ethet e vazhdueshme dhe mungesa e oreksit ishin parashikuese të forta të shtrimit të afërt në spital”- shpjegon studimi. Kjo do të thotë që në mesin e grupeve që vuajtën gjatë koronavirusit, njerëzit me këto dy simptoma serioze të COVID ishin ndër më të goditurit.

Lodhje

Studimi zbuloi se ata që përjetojnë lodhje të vazhdueshme, kishin më shumë mundësi se të tjerët që të përjetonin një rast të Covid-it të zgjatur në kohë. Në fakt, 97 për qind e pacientëve të tillë, e raportuan këtë simptomë të veçantë, dhe shumë njerëz raportuan se kjo ishte simptoma e tyre e vetme.

Lexo edhe :   COVID-19 i merr jetën artistes së madhe shqiptare
Lexo edhe :   Ditë tragjike për Italinë, 822 viktima nga Covid-19

Dhimbje koke

Dhimbjet e kokës ishin simptoma e dytë më e zakonshme në mesin e pacientëve me Covid-19 gjatë këtij studimi. Studiuesit zbuluan se mbi 91 për qind e pacientëve me simptoma të zgjatura në kohë nga koronavirusi raportuan dhimbje koke, ndërsa vetëm 13 për qind e popullatës së përgjithshme të prekur nga Covid-19, raporton zakonisht këtë simptomë të veçantë.

Frymëmarrje e rënduar

Simptomat e frymëmarrjes, përfshirë frymëmarrjen e mundimshme, mund të tregojnë se jeni i prirur të vuani për një kohë të gjatë nga koronavirusi. Studiuesit zbuluan se kjo simptomë prek në mënyrë disproporcionale pacientët me Covid të zgjatur në kohë, dhe se kjo gjithashtu mund të tregojë një rast më serioz.

Nivele të ulëta të oksigjenit në gjak

Ndërsa nuk është zakonisht i pranishëm herët në rastet të tilla, pasja e oksigjenit të ulët në gjak, është një shenjë e sigurt se keni të bëni me një rast më të vështirë me Covid-19 sesa mesatarja. Ndërsa shumë njerëz supozojnë se nivelet e ulëta të oksigjenit, shkojnë dorë për dore me frymëmarrjen e rënduar, studimet kanë treguar se në disa raste oksigjeni mund të bjerë në nivele seriozisht të ulëta, ndërsa simptomat e tjera mbeten të lehta. Kontrollimi i niveleve tuaja të oksigjenit me një oksimetër në shtëpi, mund t’ju ndihmojë të vlerësoni nivelet e rrezikut.

Burimi i lajmit: https://bestlifeonline.com/serious-covid-symptoms/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...