E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat. Ndërkohë që shkencëtarët tashmë kanë zbuluar më shumë rreth këtij virusi misterioz, është bërë gjithnjë e më e qartë se simptoma të caktuara sjellin telashe për trajektoren e sëmundjes së dikujt.

Një studim i fundit, që ka ende nevojë për verifikime të mëtejshme, zbuloi se dy simptoma serioze të Covid-19, mund të tregojnë një mundësi më të madhe për shtrimin në spital të atyre që kanë një sëmundje më të gjatë nga Covid.

Ekspertët përdorën një aplikacion për të mbledhur të dhëna mbi 4.100 pacientë me Covid, dhe zbuluan se afro 13 për qind e pjesëmarrësve përjetuan “Covid-in e gjatë”, një formë e sëmundjes që zgjat të paktën 28 ​​ditë. 1 në 20 pacientë ishin të sëmurë për më shumë se 8 javë, 1 në 50 për më shumë se 12 javë.

Midis rasteve me të zgjatura, pacientët që përjetuan 5 ose më shumë simptoma gjatë javës së parë, kishin më shumë të ngjarë të përjetonin një sëmundje më të gjatë se të tjerët. Por edhe brenda grupit me Covid të gjatë, dy simptoma u dalluan si parashikuese të hershme të ndërlikimeve, të cilat përfundimisht i çuan pacientët në spital.

“Tek individët me simptoma të gjata në kohë, ethet e vazhdueshme dhe mungesa e oreksit ishin parashikuese të forta të shtrimit të afërt në spital”- shpjegon studimi. Kjo do të thotë që në mesin e grupeve që vuajtën gjatë koronavirusit, njerëzit me këto dy simptoma serioze të COVID ishin ndër më të goditurit.

Lodhje

Studimi zbuloi se ata që përjetojnë lodhje të vazhdueshme, kishin më shumë mundësi se të tjerët që të përjetonin një rast të Covid-it të zgjatur në kohë. Në fakt, 97 për qind e pacientëve të tillë, e raportuan këtë simptomë të veçantë, dhe shumë njerëz raportuan se kjo ishte simptoma e tyre e vetme.

Dhimbje koke

Dhimbjet e kokës ishin simptoma e dytë më e zakonshme në mesin e pacientëve me Covid-19 gjatë këtij studimi. Studiuesit zbuluan se mbi 91 për qind e pacientëve me simptoma të zgjatura në kohë nga koronavirusi raportuan dhimbje koke, ndërsa vetëm 13 për qind e popullatës së përgjithshme të prekur nga Covid-19, raporton zakonisht këtë simptomë të veçantë.

Frymëmarrje e rënduar

Simptomat e frymëmarrjes, përfshirë frymëmarrjen e mundimshme, mund të tregojnë se jeni i prirur të vuani për një kohë të gjatë nga koronavirusi. Studiuesit zbuluan se kjo simptomë prek në mënyrë disproporcionale pacientët me Covid të zgjatur në kohë, dhe se kjo gjithashtu mund të tregojë një rast më serioz.

Nivele të ulëta të oksigjenit në gjak

Ndërsa nuk është zakonisht i pranishëm herët në rastet të tilla, pasja e oksigjenit të ulët në gjak, është një shenjë e sigurt se keni të bëni me një rast më të vështirë me Covid-19 sesa mesatarja. Ndërsa shumë njerëz supozojnë se nivelet e ulëta të oksigjenit, shkojnë dorë për dore me frymëmarrjen e rënduar, studimet kanë treguar se në disa raste oksigjeni mund të bjerë në nivele seriozisht të ulëta, ndërsa simptomat e tjera mbeten të lehta. Kontrollimi i niveleve tuaja të oksigjenit me një oksimetër në shtëpi, mund t’ju ndihmojë të vlerësoni nivelet e rrezikut.

Burimi i lajmit: https://bestlifeonline.com/serious-covid-symptoms/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

O mosmirënjohës, Berisha ju bëri njerëz ju nuk i jepni as dorën

Nga: Nikoll Lesi Sot shkoi në parlament, pas 4 muajve mungesë prej “Foltores”, ish-kryeministri Berisha. Foli, trazoi, turbulloi qetësinë e parlamentit dhe iku. Por ajo që...

Tr*toli në banesën e të vëllait, Agron Duka: Jam trembur shumë

Kreu i PAA-së, Agron Duka, ka shprehur shqetësimin pas shpërthimit të tritolit në shtëpinë e Armand Dukës, duke vënë në dukje se është i...

Zyrtari i DASH mesazh Berishës: Një i korruptuar s’mund të jetë fytyra e PD

Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, thekson se një person i shpallur "non grata" për korrupsion, nuk mund të jetë fytyra e PD-së....

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...