E premte, 3 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Këstet e tatimit mbi fitimin/ Denaj: Bizneset me xhiro nën 14 milionë lekë nuk paguajnë këtë vit

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj ka prezantuar sot disa projektligje në lidhje me ecurinë e ekonomisë gjatë kohës së pandemisë.

Gjatë fjalës së saj në Kuvend, Denaj tha se pagesat e kësteve të tatim fitimit do të shtyhen. Ajo sqaroi se bizneset me xhiro nën 14 milionë lekë do i paguajnë për të njëjtën periudhë vitin tjetër.

Ndërsa bizneset me mbi 14 milionë lekë do shtyhen deri në tetor dhe do të paguhen në periudhën tetor- dhjetor 2020, kurse të papaguarat në 2021.

Ministrja i bëri thirrje Parlamentit që të miratojë huamarrjen prej 190 milionë eurosh nga FMN. Sipas saj, kredia do jetë me interes të ulët dhe do i shërbejë rimëkëmbjes ekonomike pas pandemisë.

“Po ju parashtroj disa akte normative. Parlamenti ka miratuar shtyrjen paraprake të kësteve të tatim fitimit nën 14 milionë lekë. Këto masa lehtësuan mbi 50% të bizneseve. 49 mijë biznese. Janë 25 mijë biznese që përfitojnë nga shtyrja e afatit të bilanceve.

Për tatimin mbi të ardhurat, për bizneset me qarkullim deri në 14 milionë lekë nuk do të paguhen për këtë vit këstet. Bizneset mbi 14 milionë lekë do shtyhen për në periudhën e njëjtë të vitit tjetër. Edhe call- centers nuk do paguajnë për këtë vit.

Ky projekakt në fazën e dytë të përgatitjes 2021- 2023 dhe në projektbuxhetin  e 2021 komfort afateve që parashikon ligji.

Por edhe për huamarrjen nga FMN. Menjëherë pas vlerësimit për një impakt në deficitin buxhetor prej emergjencës së pandemisë, qeveria negocioi me FMN për aktivizimin e shpejtë të këtij instrumenti. 190 milionë euro do i shërbejnë rimëkëmbjes ekonomike. Do të jetë kredi për 4.5- 5 vite me interes të ulët.

Për të finalizuar më shpejt këtë process ju ftos ta miratojmë këtë projektligj”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një kryeministër që nuk mërziti askënd, pa llogaritur Albinin

Nga Mero Baze Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rikthyer paqen politike mes Kosovës dhe Shqipërisë në Tiranë. Ai është pritur me tapet të kuq...

“Sëmundjen e babait e mësova ditën e dasmës”, rrëfehet djali i Moikom Zeqos

Djali i akademikut të njohur Moikom Zeqo, Epidamn Zeqo, tregon se sëmundjen e rëndë të të atit e ka marrë vesh ditën e dasmës...

Kosovë/ Rezulton për herë të dytë pozitiv me koronavirus: Virusi më agresiv se herën e parë

Për herë të parë në Kosovë është regjistruar një rast i përsëritur infektimi me koronavirus. Këtë gjë e ka konfirmuar vetë Petrit Bylykbashi përmes një...

“Të plotësohen pa humbur kohë kushtet”, Meta pranon ftesën e Ambasadorëve të Vishegradit

Presidenti Ilir Meta tregon se ka pranuar ftesën e ambasadorëve të vendeve të Vishegradit, për të marrë pjesë së bashku në ceremoninë e kalimit...

Kompania e madhe italiane: Lëreni veten të magjepseni nga Shqipëria

Kompania italiane e fluturimeve “Alitalia”, do të nisë fluturimet drejt Shqipërisë duke filluar nga data 31 korrik. Përmes një postimi në rrjetet sociale, kompania i...