E premte, 30 Tetor, 2020
20 C
Tirana

Këshilli Politik/ Patozi: Drafti i mazhorancës është brutal, nuk do të miratohet

Më të lexuarat

Erdogan sulmon Europën: Zëri i botës myslimane ngrihet kundër mëkateve tuaja

“Kundër Europës mëkatare, zëri i vetëm që po ngrihet sot është zëri i botës myslimane''. Kështu u shpreh Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan në hapjen...

Sulm terrorist në Francë, dy të vdekur e disa të plagosur (FOTO-VIDEO)

Një sulm me thikë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Nice të Francës, pranë kishës së Notre-Dame, ku për pasojë kanë...

‘Ethet’ e zgjedhjeve/”Nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me Topallin”

Teksa ‘ethet’ e afrimit të zgjedhjeve po ndihen nga protagonistët politikë, ka edhe nga ato qëndrime surprizë. Fabian Topollaj, përfaqësues i Bindjes Demokratike, deklaroi...

‘Nuk ka qeveri e as opozitë’, Jozefina Topalli prezanton partinë e re

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli ka prezantuar forcën e re politike të kryesuar prej saj. Partia më e re që do garojë më 25 prill, quhet ‘Lëvizja...

“60 minus 15 bëjnë 50”/ Nuk ndalen gafat e Bashës (VIDEO)

Rama ka pikasur një tjetër gafë të kryedemokratit Basha. Siç duket, kryeministri ka qenë duke ndjekur konferencën e sotme për mediat të kryedemokratit. “Ahahaha o...

Rënie e lehtë e numrit të rasteve të reja, spitalet të tejmbushura

Dita e sotme ka shënuar një ulje të lehtë të numrit të infektuarve me Covid-19 në vend. Në 24 orët e fundit, janë konfirmuar 275...

“Deti në Hagë”/ Ministri grek zbulon marrëveshjen me Ramën, Metën dhe Bashën

“Marrëveshja mes Athinës dhe Tiranës për të apeluar së bashku në Hagë për përcaktimin e kufijve detarë, përveç se është një mesazh ndaj Ankarasë,...

E rëndë/ Futbollisti 31-vjeçar gjendet pa jetë në një parking makinash

Futbollisti 31-vjeçar, Nam-Çun Kim është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në një parking makinash. Dyshohet se mbrojtësi që aktivizohet me klubin e Seul është...

Skandali/“E arrestuan se përqeshi Ramën”, Manjani del me thirrjen urgjente

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me shoqërimin në polici të një gruaje 45-vjeçare, pasi kjo e fundit ka qeshur gjatë një...

U shtir si Ardit Gjebrea në mesazh, i mori dy mijë euro biznesmenit me WhatsApp

“Jam në lëvizje duke bërë emision, por nëse mundesh t’i japësh një mikut tim 2 mijë euro”. Në mes të një bisede në WhatsApp...

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, e ka cilësuar si brutal draftin e paraqitur nga mazhoranca në Këshillin Politik.

I ftuar në emisionin “Ditari i Mëngjesit” në A2, Patozi u shpreh i bindur se drafti në fjalë nuk do të marrë votat e duhura në parlament.

Sipas tij, tenton të kërkojë sa më shumë për të bërë lëshime, që më pas të arrijë aty ku ajo dëshiron.

“Drafti i mazhorancës është brutal, i papranueshëm dhe i pamiratueshëm sipas meje. Shqipëria ka nevojë për një hapje të vërtetë të listës. Nuk ka nevojë për akrobaci hileqari. Drafti i Gjiknurit nuk ka asnjë shans të kalojë në Kuvend. Kjo është një taktikë për ta ngritur stekën lart dhe për të shkuar në një variant të pranueshëm nga të gjitha palët.

Në rrafshin konceptual është i papranueshme sepse nuk i hap listat, i le ato në humorin e kryetarit të partisë, heq koalicionit dhe në rastin e prishjes së koalicioneve nuk ka kuptim hapja e listave dhe i shtohet një barrierë tjetër për forcat e reja politike që është pragu 3% që nuk ka asnjë kuptim”, tha ai.

Më tej, Koordinatori i Bindjes Demokratike ka komentuar edhe opinionin që PD kërkon nga OSBE-ODIHR, duke u shprehur se kjo lëvizje bëhet thjesht për të fituar kohë.

Lexo edhe :   Mazhoranca ‘nuk pyet’ për ndërkombëtarët, rrëzon dekretin e Metës

Patozi thekson se PD dhe aleatët kanë vetëm një vendimmarrje për të bërë dhe ajo është se çfarë do të bëjnë me listën.

“Këshillimi me OSBE-ODIHR është një instrument për të fituar kohë. Përse i duhet kohë kur zgjedhje po afrojnë? PD duhet të jetë në fushë. Fakti që zvarritet, PD shpreson për një marrëveshje me mazhorancën ose do të shtyjë vendimmarrje me aleatët e saj dhe se çfarë do bëjë me listën. PD ka vetëm një vendim me aleatët do garojnë bashkë apo secili më vete”, tha ai.

Lexo edhe :   Mazhoranca ‘nuk pyet’ për ndërkombëtarët, rrëzon dekretin e Metës

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Michel bisedë me Ramën: Pres me padurim Konferencën e Parë Ndërqeveritare

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin Edi Rama. Michel thotë se pret me padurim mbajtjen e Konferencës së...

Trajtimi në spitale, Rama ‘mbron’ Manastirliun: Basha njësoj si famëkeqi Sali

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me qëndrimin e liderit të opozitës, Lulzim Basha pas deklaratës së ministres së Shëndetësisë, Oherta Manastirliu në...

A preket Shqipëria pas lëkundjeve të tërmetit në Turqi? Flet sizmiologu Duni

Sizmologu, Llambro Duni ka komentuar situatën që po kalojnë Greqia dhe Turqia, të cilat u tronditën mesditën e së premtes nga lëkundjet e forta...

”Polic ishe dhe ke mbetur”, Lleshaj kërkon ndjesë pas debatit me Murrizin

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka reaguar pas debatit të djeshëm në parlament me deputetin Myslym Murrizi. Lleshaj shprehet se në respekt të të gjithë...

Kryemadhi: Kodi i ri Zgjedhor eliminon partitë e reja, përveç Metës dhe Monikës

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi zhvilloi një takim me qytetarët e Pogradecit. Gjatë fjalës së saj, Kryemadhi deklaroi se kodi i vjetër i jepte mundësi...