E mërkurë, 23 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Këshilli Politik/ Bylykbashi: Duam datën e votimit të Kodit Zgjedhor

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Eksperti i PD-së për çështjet zgjedhore, Oerd Bylykbashi, ka folur rreth mbledhjes së sotme të Këshillit Politik, e cila zgjati më shumë se 5 orë.

I ftuar në emisionin “Mbrëmje në Abc”, Bylykbashi tha se opozita e bashkuar kërkoi nga Rama një datë për miratimin e Kodit Zgjedhor në Parlament.

Sipas tij, Rama ishte aty vetëm për të imponuar një agjendë të tijën.

“Kryeministri tha para mediave gjëra që s’u diskutuan aty brenda. Qartazi, Rama tentoi të impononte një agjendë të tij. Ajo që u bë e qartë nga opozita është prioriteti i qartë, që është zbatimi i Marrëveshjes së 5 qershorit. Duhej të miratohej rreth 15 korrikut, ne kërkuam një datë. Rënia e këtyre është rënie e marrëveshjes. Me gjithë këto veprime po vë në rrezik 5 qershorin. Ai vërtetoi modelin e tij të përhershëm. Bën marrëveshje dhe i prish të nesërmen. Marrëveshja ka humbur kuptimin dhe është bërë diçka e pabesueshme”, tha ai.

Më tej gjatë fjalës së tij, Bylykbashi u shpreh se ndryshimet e mundshme mund të deformojnë rëndë sistemin aktual, ndërsa theksoi se Kushtetuta nuk mund të ndryshohet për 10 ditë.

“Ajo që është interesante, është qëndrimi i eurodeputetëve…Të ndryshosh Kushtetutën është të tërheqësh bazamentet e ngrehinës në Reformën Zgjedhore. Çfarë ndodh nëse ndryshon sistemi? E deformojnë rëndë sistemin aktual, e bëjnë problematik…Në qoftë se do të na duhet të marrin në diskutim sistemin zgjedhor, kemi rënë dakord që ta bëjmë në një fazë të dytë. Ndoshta më pak se 1 vit. Nuk ka asnjë ndalesë që Këshilli Politik të ndryshojë sistemi zgjedhor. Është kjo do vijë një tjetër. Jo modifikim. Kjo është ta bastartizosh këtë sistem, një gjë që funksionon si e tërë prishet, bëhet disfunksionale. Pse mos të jetë sistemi i thjeshtë. Na duhet debat me ekspertë ndërkombëtarë. Bundestagu, OSBE, kërkon reformë konsensuale. Sot kërkohet nga BE një reformë gjithëpërfshirëse. Për këtë arsye është 5 qershori. Pjesa konsensuale nënkupton që opozita jemi ne, çdo gjë tjetër është farsë, e përdorur nga Edi Rama. Është histori e Edi Ramës. Propozimet e Edi Ramës e kthejnë sistemin në bipartiak. S’ka më parti të vogla”, shpjegoi Bylykbashi.

Lexo edhe :   Detajet/ Pas Ramës, dy politikanët e njohur takojnë Erdoganin në Turqi (FOTO)
Lexo edhe :   “Kjo i jep Ramës mandatin e tretë”/ Topalli hedh 'shashkën' e radhës, zbulon marrëveshjen e fshehtë pas zgjedhjeve

I pyetur nëse mendon se mazhoranca do t’i kalojë më 30 korrik ndryshimet kushtetuese, Bylykbashi tha se “PS nuk mund ta bëjë hasha firmën e Gjiknurit.”

“Firma ime nuk është firma e Bylykbashit, është investimi politik nga pas. Edi Rama ka detyrimin t’i qëndrojë marrëveshjes. Është kusht për hapjen e konferencës së parë për anëtarësimin. Ajo që e bëmë të qartë që nuk mund të jetë Marrëveshja si pëlhura e Penelopës.”

Ndërsa, i pyetur nëse Lulzim Basha do të jetë i pranishëm në një mbledhje të radhës së Këshillit Politik, Bylykbashi tha se kjo nuk është e nevojshme.

“Është një temë politikë që mund të diskutohet fare mirë nga Këshilli Politik, kemi të gjitha kapacitet e nevojshme për ta bërë këtë. Kërkova që të përfshihen edhe ekspertë ndërkombëtarë. S’ka nevojë të vijë Basha, për t’i thënë Ramës zbato marrëveshjen,” sqaroi Bylykbashi.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I ndërvarur nga kokaina/ Jeta e panjohur e psikanalistit Sigmund Frojd

Sigmund Frojdi njihet si babai i psikanalizës, dhe interpretuesi më i famshëm i ëndrrave. Lindi në një familje austriake me origjinë hebreje. Karrierën si neurolog,...

“Thirri Allahu Akbar”, dyshohet për bombë tek kulla Eiffel

Pak çaste më parë, mediat e huaja raportuan se kulla Eiffel në Francë është evakuuar pas një kërcënimi për bombë. Policia është njoftuar për...

“Paga minimale të arrijë në 30 mijë lekë”/ Rama tregon çfarë do ndodhë muajt e ardhshëm

Disa muaj para zgjedhjeve, kryeministri Rama ka thënë se sfida e qeverisë është që paga minimale të arrijë në 30 mijë lekë! Kreu i...

Alarm për bombë në kullën Eiffel (VIDEO)

Një telefonatë anonime ku jepte sinjalin për vendosjen e një bombe në kullën Eiffel, ka alarmuar policinë dhe jo vetëm. Policia mori informacione për një...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...