E martë, 21 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Kërcimi i Tropojës/Kryevepër e trashëgimisë shpirtërore shqiptare, trashëgohet tek të rinjtë

“Kërcimi i Tropojës” është shpallur kryevepër e trashëgimisë shpirtërore shqiptare, ndërsa po përgatitet në rrugëtimin drejt UNESCO-s. Koreografi Skënder Haklaj evidenton ndryshimin mes valles dhe kërcimit, terma që shpeshherë dhe ngatërrohen, ndërsa tregon se ngjarjet dhe tematika e tyre shfaqen përmes lëvizjeve koreografike të këmbëve, duarve, kokës dhe shtatit në përgjithësi.

Profesori tregon edhe se “Kërcimi i Tropojës” tashmë ka hapur rrugëtimin për në UNESCO, në synim të së cilit janë bërë filmime, konferenca, dhe i është dhënë titulli kryevepër e trashëgimisë shpirtërore, ndërsa synon që ti jepet edhe çmimi “nderi kombit”.

E veçanta është se grupi i valleve ‘FOLKTREVAR’, është një grup të rinjsh që pavarësisht se në fokus është “Kërcimi i Tropojës”, ata janë nga të gjitha vende e Shqipërisë. Dëshira dhe pasioni për të mësuar më shumë për këtë zhanër, të rinjtë të japin shpresën se folklori dhe kërcimet popullore do të trashëgohen brez pas brezi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...