E diel, 24 Janar, 2021
14 C
Tirana

Kërcimi i Tropojës/Kryevepër e trashëgimisë shpirtërore shqiptare, trashëgohet tek të rinjtë

“Kërcimi i Tropojës” është shpallur kryevepër e trashëgimisë shpirtërore shqiptare, ndërsa po përgatitet në rrugëtimin drejt UNESCO-s. Koreografi Skënder Haklaj evidenton ndryshimin mes valles dhe kërcimit, terma që shpeshherë dhe ngatërrohen, ndërsa tregon se ngjarjet dhe tematika e tyre shfaqen përmes lëvizjeve koreografike të këmbëve, duarve, kokës dhe shtatit në përgjithësi.

Profesori tregon edhe se “Kërcimi i Tropojës” tashmë ka hapur rrugëtimin për në UNESCO, në synim të së cilit janë bërë filmime, konferenca, dhe i është dhënë titulli kryevepër e trashëgimisë shpirtërore, ndërsa synon që ti jepet edhe çmimi “nderi kombit”.

E veçanta është se grupi i valleve ‘FOLKTREVAR’, është një grup të rinjsh që pavarësisht se në fokus është “Kërcimi i Tropojës”, ata janë nga të gjitha vende e Shqipërisë. Dëshira dhe pasioni për të mësuar më shumë për këtë zhanër, të rinjtë të japin shpresën se folklori dhe kërcimet popullore do të trashëgohen brez pas brezi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si rekrutoheshin pilotët kamikaze në Japoni gjatë Luftës së Dytë Botërore

Fjalën “kamikaze”, e dëgjojmë shpesh sot sa herë kur ndodh një sulm terrorist vetëvrasës. Kjo mënyrë luftimi u shpik nga japonezët gjatë Luftës së...

Arrestohet gruaja e liderit opozitar rus, Alexei Navalny

Bashkëshortja e udhëheqësit opozitar rus Alexei Navalni, u arrestua sot gjatë operacioneve të forcave ruse të rendit kundër protestuesve në mbarë vendin. Yulia Navalnaya konfirmoi...

Etrit Berisha drejt rikthimit në Serie A, e kërkon trajneri serb

Etrit Berisha po kalon një moment të mirë te skuadra e Spal. Pas prekjes me COVID-19 dhe dëmtimit që pësoi disa muaj më vonë,...

Nuk mund ta mundësh dot Edi Ramën me armët e veta

Nga: Alfred Peza Lulzim Basha ka disa ditë që po rreket të bëjë fushatë elektorale, përmes një qasje “të re”, ku Edi Rama e ka...

Hendeku global mes të pasurve dhe varfërve po ngushtohet

Nga: Ferdinando Giugliano “Bloomberg Opinion” Pabarazia e të ardhurave, është ndër një temat më të debatuara ekonomike të kohërave tona. Por është njëkohësisht një nga...