E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Keqpërdorimi i masakrës së Krushës për ‘luftëra’ politike në Shqipëri

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Banorët e Krushës së Madhe të Rahovecit kanë kërkuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, si dhe politikanë të tjerë shqiptarë, që të mos e përfshijnë në luftën e tyre politike masakrën që ndodhi në këtë fshat në muajin mars të vitit 1999, ku forcat serbe vranë 241 civilë.

Ditë më parë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duke përdorur një deklaratë të një qytetari nga Krusha, akuzoi kryetarin e Partisë Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha, për fshehje të dëshmive të krimeve të luftës në Kosovë.

I gjithë debati plasi pasi Milaim Bellanica, një banor i fshatit Krushë e Madhe e Rahovecit, që kishte xhiruar masakrën në këtë fshat, deklaroi për mediat në Shqipëri e Kosovë se xhirimet origjinale ia kishte dhënë në muajin prill, 1999, Lulzim Bashës për të cilin pretendon se ishte përkthyes i disa hetuesve ndërkombëtarë.

Basha më vonë ka punuar në Kosovë në kuadër të Departamentit të Drejtësisë në UNMIK.

Vetë Lulzim Basha i ka mohuar akuzat që janë bërë në drejtim të tij dhe ka thënë se asnjëherë në jetë nuk e ka takuar Milaim Bellanicën.

Përfshirja e maskarës së Krushës së Madhe në luftën politike në Shqipëri, e ka irrituar Selami Hotin, të cilit në luftë iu vranë dy vëllezër, ndërkohë që babai i tij ende është i zhdukur.

“Si familjarë, jemi të indinjuar me gjëra të tilla dhe urojmë që kjo të marrë fund me kaq, ndërsa në të njëjtën kohë të fillohet të punohet seriozisht që kriminelët t’i marrin dënimet e merituara”, thotë Hoti.

Përmes një reagimi të përbashkët, banorët e Krushës së Madhe kanë kërkuar nga qeveritë shqiptare në Prishtinë e Tiranë që çdo dëshmi për krimet në këtë fshat, të përdoret kundër personave që kryen masakrën, e assesi të mos përdoret për qëllime politike mes shqiptarësh.

“Masakra e Krushës nuk bën të përdoret për qëllime të ngushta politike. Kjo është një tragjedi kombëtare. Këtu nuk guxon të gëzohet askush”, thotë Selami Hoti.

Përsëritja e historisë

Kjo nuk është hera e parë që kryetari aktual i Partisë Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha, akuzohet nga kundërshtarët politikë atje për rolin që ka pasur në kuadër të Administratës së Kombeve të Bashkuara – UNMIK, në Kosovën e pasluftës.

Akuzat e para për Lulzim Bashën filluan në vitin 2005 kur ai garonte për pozitën e deputetit nga radhët e Partisë Demokratike në Shqipëri.

Të njëjtat akuza ishin riaktualizuar edhe në vitin 2011 kur Lulzim Basha fitoi zgjedhjet për të drejtuar bashkinë e Tiranës.

Ndër tjerash, Basha akuzohej nga eksponentë të Partisë Socialiste se kishte marrë pjesë nëhetimin e krimevetë supozuara të ish-pjesëtarëve të UÇK-së, e po ashtu se kishte marrë pjesë edhe në hetimet për pretendimet për trafikim të organeve.

Ndërkohë, tani, gjashtë muaj para zgjedhjeve të përgjithshme që pritet të mbahen në Shqipëri, Lulzim Basha, po akuzohet nga kryeministri Edi Rama dhe anëtarë të tjerë të Partisë Socialiste se ka zhdukur disa xhirime të masakrës së Krushës së Madhe.

Bledian Koka, gazetar shumëvjeçar dhe njohës i zhvillimeve politike në Shqipëri në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, thotë se riaktualizimi i akuzave ndaj Bashës, po bëhen vetëm për ta diskredituar politikisht.

Lexo edhe :   Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

“Në një shtet serioz, assesi nuk mund të ndodhë që vetë klasa politike, vetë shqiptarët të ngrihen në një debat që në fund fare do t’i shtonte akoma dhe më shumë dyshimet qoftë të ndërkombëtarëve me atë se çfarë ka ndodhur gjatë luftës së Kosovës, por qoftë edhe duke i dhënë një asist të panevojshëm Serbisë në këtë rast, e cila ka qenë krejtësisht e unifikuar në qëndrimin që ka mbajtur ndaj pjesëtarëve të UÇK-së”, thotë Koka.

Lexo edhe :   Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Koka thotë se politika e Shqipërisë nuk ka bërë sa duhet që të ndërkombëtarizojë kërkesën e Kosovës që të hetohen krimet e kryera nga forcat serbe gjatë luftës së vitit 1998-99.

Përhapja e akuzave si këto ndaj Lulzim Bashës, sipas Kokës, kanë shkaktuar dëme të mëdha për Kosovën, sidomos tani kur janë konfirmuar aktakuzat e para ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së.

“Shqiptarët që bëjnë akuza ndaj shqiptarëve të tjerë për gjoja tradhti apo fshehje kasetash, janë të njëjtit ata që në ditën e parë kur liderët e UÇK-së dolën në gjyq, ishin po këta që firmosnin online me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, marrëveshjen për të çuar përpara marrëveshjen e Mini-shengenit Ballkanik”, thotë Koka.

Koka thotë se Shqipëria duhet të angazhohet që të ndihmojë Kosovën në ushtrimin e presionit ndërkombëtarë, sidomos në gjetjen e personave të pagjetur.

Debat që dëmton ballafaqimin me të kaluarën në Kosovë

Kushtrim Koliqi nga organizata Integra, thotë se mënyra se si politikanët në Shqipëri janë duke e përdorur masakrën e Krushës së Madhe, tregon se ata nuk kanë fare ndjeshmëri për këtë ngjarje.

“Kjo e dëmton procesin e ballafaqimit me të kaluarën në Kosovë. Kjo me të vërtetë për mua, po del deri në nivel të patetikës se si ata po e përdorin secilin moment për të çuar përpara agjendat e tyre personale dhe kjo është e dhimbshme”, thotë Koliqi.

Koliqi thotë se jo vetëm rasti i politikanëve në Shqipëri, por edhe politikanët në Kosovë, vazhdimisht kanë keqpërdorur çështjet e krimeve të luftës.

“Po e dëmtojnë shumë sidomos procesin e personave të pagjetur ku janë duke e shkatërruar me ose pa dashje çdo urë të mundshme mes njerëzve që munden të japin informatë apo edhe mes dëshmitarëve që munden të japin ndonjë informatë dhe ta dërgojnë deri në fund çështjen e të pagjeturve”, thotë Koliqi.

Çfarë ndodhi në Krushë të Madhe në vitin 1999?

Masakra në fshatin Krushë e Madhe është më e madhja që ka ndodhur në Kosovë gjatë luftës së viteve 1998-’99.

Aksioni i forcave policore e ushtarake serbe në këtë fshat nisi më 25 dhe zgjati deri më 27 mars të vitit 1999.

Në këtë masakër u vranë 241 qytetarë, nga ta shtatë fëmijë, pesë gra (njëra shtatzënë) dhe kanë mbijetuar 25 të plagosur rëndë.

Ende vazhdojnë të jenë të pagjetur edhe 64 persona nga ky fshat.

Masakra që ndodhi në Krushë të Madhe ishte pjesë e aktakuzës për krime lufte kundër Sllobodan Millosheviqit dhe disa udhëheqëseve të tjerë politikë e ushtarakë serbë.

Pavarësisht kësaj, për këtë masakër, asnjëherë nuk pati një proces të mirëfilltë hetimor dhe askush nuk është dënuar drejtpërsëdrejti për krimet e kryera në këtë fshat./REL/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...

Kina e zgjeron sfidën ndaj Perëndimit, po synon që të ‘pushtojë’ hënën

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Sfida midis fuqive të mëdha, nuk është e kufizuar vetëm në planetin tonë. Në rast se në të shkuarën hapësira ishte...

Tiranë/Dyshonte se ishte infektuar me Covid-19, 57-vjeçari pret damarët

Një 57-vjeçar ka tentuar të vrasë veten në banesën e tij, pasi dyshonte ishte prekur me koronavirus. Ky rast ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, në...