E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Keqinformim mbi Covid-19, YouTube heq videot e presidentit të Brazilit

Platforma sociale, YouTube ka hequr videot e postuara nga presidenti brazilian, Jair Bolsonaro, sepse përhapin lajme të rreme në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

Gjgandi i teknologjisë tha se vendimi i tij nuk bazohej në ideologji ose politikë, por në rregullat e saj të përmbajtjes, shkruan BBC. Që nga fillimi i pandemisë, presidenti ka folur kundër bllokimeve, maskave dhe vaksinimeve.

Kanali i tij në Youtube përmban avideo javore kombëtare dhe biseda me ministra për çështje të ndryshme, disa prej të cilave transmetohen drejtpërdrejt. YouTube tha që rregullat e saj ndalojnë videot që thonë se maskat nuk ndihmojnë për të parandaluar përhapjen e virusit

Kjo nuk është hera e parë që platformat kryesore dixhitale heqin videot e Presidentit Bolsonaro. Vitin e kaluar Twitter dhe Facebook hoqën videot e tij duke folur kundër masave të distancës sociale dhe duke pretenduar se shifrat e larta të rasteve do ta bënin Brazilin imun ndaj Covid-19.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Corona: Prej gushtit nisin donacionet gjermane të vaksinimit për botën

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...

“Këta s’kanë turp”, mjeku rikthehet në detyrë pasi e shkarkuan

Mjeku Petrit Vargu, i shkarkuar nga detyra disa muaj më parë, do të rikthehet së shpejti në detyrë, pas vendimit të formës së prerë...