E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Keni dhimbje koke dhe lodhje? Specialistët tregojnë simptomat e Omicron-it

Dhimbja e kokës dhe lodhja duket se janë shenjat dalluese të Omicron, sipas një studimi të madh që sugjeron se virusi mutant është më i ngjashëm me gripin se sa me Covid-in.

Një analizë e rasteve në Londër, ku Omicron po rritet më shpejt, raportoi se shenjat më të zakonshme të virusit midis 3 dhe 10 dhjetorit ishin rrufë, dhimbje koke, lodhje, teshtitje dhe dhimbje fyti.

Asnjë nga këto nuk janë shenjat klasike të virusit për të cilat britanikët paralajmërohen të kenë kujdes – një kollë e re e vazhdueshme, temperaturë e lartë ose ndryshim/humbje e shqisave të shijes dhe nuhatjes.

Epidemiologu Profesor Tim Spector, shkencëtari kryesor i Studimit të Ndjekjes së Simptomave ZOE, u ka kërkuar britanikëve të jenë vigjilentë për këto shenja treguese të Omicron.

“Shpresojmë që njerëzit tani të njohin simptomat e ngjashme me gripin, të cilat duket se janë tipari mbizotërues i Omicron”, tha ai.

Simptomat e Omicron janë kryesisht simptoma të ftohjes, rrjedhje hundësh, dhimbje koke, dhimbje të fytit dhe teshtitje, kështu që njerëzit duhet të qëndrojnë në shtëpi pasi mund të jetë Covid.

“Përpara Krishtlindjeve, nëse njerëzit duan të mblidhen së bashku dhe t’i mbajnë të sigurt anëtarët e cenueshëm të familjes, unë do të rekomandoja kufizimin e kontakteve shoqërore në prag të Krishtlindjes dhe të bëni disa vizita pak përpara mbledhjes së madhe familjare”.

Paralajmërimi vjen së bashku me raporte të shumta se Omicron shkakton sëmundje më të lehta se variantet e kaluara, por shkencëtarët ende po përpiqen të zgjidhin nëse është në thelb më i dobët ose nëse popullata ka nivele më të larta imuniteti, apo edhe të dyja.

Burimi i lajmit: dailymail. Përshtatur nga Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...