E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Keni marrë oferta në Facebook në emër të markave të njohura të autoveturave? Kujdes, sepse…

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Nëse ju del në faqen tuaj në Facebook një ofertë që ju josh deri në fitimin e një autoveture vetëm përmes shpërndarjes së kësaj uebfaqeje, apo bërjes tag të miqve, nuk ka vend që të gëzoheni. Kujdes, se kjo ofertë është një mashtrim. Ka disa ditë, në Facebook, disa faqe, të cilat kanë marrë dhe përdorur emrin edhe informacionin e disa prej brandeve të njohura të autoveturave, po përhapin oferta të rreme. P.sh., një prej faqeve të tilla premton se me rastin e 120-vjetorit të themelimit, kompania mëmë ka vendosur të dhurojë modelin X për njërin nga fansat më të flaktë. Ndjekësve u premtohet se për të fituar, ata duhet vetëm të bëjnë like faqen në fjalë, të bëjnë share këtë postim dhe të përmendin 3 miq në këtë postim.

“Monitor” u interesua pranë shpërndarësve zyrtare dhe mësoi se këto faqe janë thjesht një mashtrim dhe asnjë kompani nuk ka vendosur që të japë automjete falas vetëm duke bërë like apo share faqen. Një nga arsyet e besueshme përse publikohen në Facebook oferta të tilla të rreme virale është shitja e faqeve.

Hapat që ndjekin janë:

Krijojnë faqe të reja me një emër çfarëdo/ ose përdorin faqe që kanë në përdorim. Ndërrojnë emrin e faqes, duke vendosur një emër të një brandi të besueshëm.
Plotësojnë me informacion duke kopjuar të dhënat, artikujt dhe imazhet që përdorin faqet e Facebook zyrtare të brandeve.

Nxjerrin një ofertë gati të pabesueshme me elemente viralë (si në rastin e paraqitur “Like faqen tonë xxx; Bëje share këtë postim; Përmendni 3 shokë/shoqe në koment.”

Këto elemente nxisin në mënyrë të shpejtë rritjen e ndjekësve edhe të aktivitetit në këtë faqe. Pasi arrijnë një numër të konsiderueshëm, ndërrojnë emrin e faqes.

I ofrojnë për shitje si faqe me trafik të lartë.

* Në raste të tjera, mashtrimi shkon përtej arsyes së mësipërme, deri në kërkesa për marrje të dhënash personale, kërkesa për pagesa me arsyetimin se jeni shpallur si fitues, etj. duke ju rrezikuar seriozisht ju dhe miqtë tuaj në facebook.

Si të mos biem pre e këtyre mashtrimeve.

Në momentin që vini re apo që ndesheni më këtë lloj promocioni, ju sugjerojmë të ndiqni këto hapa dhe këshilla:

Lexoni me kujdes në seksionin “Page Transparency” (që ofrohet si informacion nga facebook në faqen e rreme).

Në këtë seksion ju mund të mësoni rreth historikut të faqes. Nëse faqja është e hapur disa ditë më parë ose ka ndërruar emrin disa here shton dyshimin se oferta e bërë nga kjo faqe mund të jetë e rremë. Navigoni në facebook dhe web për brandin që ka bërë ofertën. Gjeni numrin apo emailin zyrtar të kompanisë që përfaqëson apo zotëron brandin dhe sigurohuni për ofertën.

Nëse oferta është e rreme veproni sipas udhëzimeve zyrtare të facebook për këtë mashtrim dhe sigurisht lajmëroni miqtë që të mos bien pre. Dhe kujdes: mënyrat, format apo tematikat që përdoren për mashtrime janë të shumëllojshme. /Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haradinaj: Spektakël dashakeq me dosjet e Speciales, kjo nuk e ndihmon Kosovën

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka shprehur shqetësim lidhur me zhvillimet e fundit me dosjet e Gjykatës Speciale duke thënë...

Studimi/ Personat me syze preken më pak nga koronavirusi

Në një spital në Suizhou të Kinës, 276 pacientë ishin pranuar në një periudhë prej 47 ditësh, por vetëm 16 pacientë ishin të diagnostikuar...

Vrau 34-vjeçarin se i zuri rrugën, Arbër Kote: Më qëlloi me grushte, mbrojta veten

Arbër Kote u arrestua sot si autori i vrasjes së 34-vjeçarit Idajet Dulla, ditën e djeshme në Durrës. Mësohet se autori ka thënë se...

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...