E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

“Keni bërë gallat me projektin e satelitëve”, Rama zbardh planin

Shqipëria së shpejti do të ketë satelitë, për forcimin e kontrollit mbi territorin. Ka qenë kryeministri Rama i cili më herët zbuloi se Shqipëria do të ketë satelitë për të forcuar kontrollin mbi gjithë territorin e saj, në të gjitha aspektet. Ai madje sqaronte për gazetarët se nuk bëhet fjalë vetëm për satelitë, por do të ketë edhe dronë inteligjentë që do të ndihmojnë për ta çuar vendin në një nivel tjetër nga aspekti i administrimit të territorit të vetë, dhe këto janë mjete të një teknologjie të re që garantojnë një monitorim të territorit për shumë gjëra.

Duke nisur që nga kufijtë, tek ndërtimet që kryhen në territor, tek monitorimi lidhur me informacionin që u duhet strukturave të shtetit për luftën kundër trafiqeve.

Kreu i qeverisë iu rikthye sërish kësaj teme të shumë diskutuar, në prezantimin e projekt buxhetit 2022 për Ministrinë e Brendshme. Rama tha se të gjithë ata që kanë qeshur me projektin e satelitëve, do të shikojnë rezultatin në fund.

Sipas tij, satelitët do të jenë një ndihmesë e madhe, për të kapur të gjithë krimet mjedisore në vendin tonë.

“Projekti i satelitëve është një projekt tjetër. Ju keni dëgjuar dhe keni parë shumë gallat dhe humor, nuk është keq që njerëzit të qeshin. Por me satelitin që do të hedhim të parin në muajin mars, do të kemi në dispozicion të dhëna në kohë reale përditë, dhe Policia e Shtetit do të ketë në dispozicion të dhëna për ndërtime pa leje, dhe nuk do të jetë e varur se sa mirë e bëjnë punën në terren punonjësit e policisë.

I kanë sytë hapur për një familje në fshat dhe të mbyllur kur plazheve u hidhet beton, ndërkohë që gjithçka do të kalojë tashmë te një sy tjetër që nuk ka kushërinj, nuk ka miq, nuk ka parti. Por vetëm mbledhje dhe kalim të dhënash në duart e autoriteteve.

Lexo edhe :   “Të flasim si diplomat, të veprojmë si patriotë”, Kurti: Fati ynë është në BE
Lexo edhe :   Shqipëria dhe Kosova drejt hekurudhës Durrës-Prishtinë

Policia nga satelitët do të kenë të dhëna në kohë reale, për ndotjen e mjedisit, vendgrumbullimet e paligjshme të plehrave, që krijojnë për ato që krijojnë sasira plehrash që janë krime mjedisore. Dhe polici i shtetit është përgjegjës dhe duhet që ti identifikojë jo vetëm vendndodhjen, por edhe përgjegjësit”, deklaroi Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...