E martë, 27 Tetor, 2020
15 C
Tirana

Këngëtarja shqiptare: Jam përballur me racizmin, kam qarë për shumë vite

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Një ngjarje shumë e rëndë ndodhi dje në Gjermani, ku një masakër me 11 viktima u krye për shkak të racizmit.

Kjo ngjarje solli reagime të shumta në publik, përfshirë edhe kancelaren gjermane, Angela Merkel, e cila e quajti këtë si një akt terrorist.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe këngëtarja shqiptare Gjira Kajtazi, e cila prej vitesh jeton në Gjermani.

Ajo ka bërë një postim të gjatë në Instagram në gjuhën gjermane dhe tregon për fillimet e saj të vështira në këtë shtet.

Gjira thotë se është përballur me racizëm kur u shkëput nga Kosova dhe shton se fajin për këtë e kanë prindërit.

“Pas 25 vitesh në të cilat unë tashmë jetoj në Gjermani, harroj që jam një fëmijë refugjat me prejardhje migracioni. Në vitin 1994 shpëtuam nga lufta e Kosovës për një jetë më të mirë … këtu gjetëm siguri, infrastrukturë, ushqim, punë, shtëpi. Pas vetëm 3 muajsh mësova gjuhën, por më duhet të them se “integrimi” nuk ishte gjithmonë i lehtë për mua. Kështu shpesh thoshte: “Nuk mund të luaj me të huajt. Ju nuk duhet të vini në shtëpinë time “.

Një herë isha edhe tek dera dhe një nënë më tha me vrazhdë se nuk duhet të jem më me fëmijën e saj. Kam qarë shumë si fëmijë. Tashmë ajo ka lënë shenjën e saj në mua, duke provuar refuzimin që atë moshë të vogël në lidhje me identitetin tim… Unë kurrë nuk e dija se çfarë nuk kishte në rregull me mua dhe unë ende luftoj për t’u përshtatur ose “ndjehem e njëjtë” edhe sot. Më duhet të them që jam rritur në një fshat në Palatinate dhe jam e vetëdijshme që jo të gjithë gjermanët janë ksenofob.

Por si nënë nuk mund ta kuptoj pse e mësoni fëmijën tuaj të “urrejë” kaq herët. ne ishim fëmijë … sot jam e vetëdijshme që kam një përgjegjësi të madhe për mënyrën sesi djali im i sheh qeniet njerëzore. Për mua, të hedhësh poshtë të tjerët për atë që janë, do të thotë të mos jesh në gjendje të pranosh veten.

Nesër fëmija im mund të ishte një nga ata viktimat në Shishabar …. por unë kurrë nuk do të jem nëna, djali i së cilës vjen në shtëpi dhe më në fund më vret mua … pasi ka vrarë 11 persona të tjerë më parë … dhe pse?! Sepse ata ishin me origjinë të ndryshme. Është koha të zgjoheni ….. të ndaloni racizmin!” Përkthimi marrë nga: Lajmi.net

View this post on Instagram

Nach 25 Jahren in denen ich schon in Deutschland lebe, vergesse ich das ich auch ein Flüchtlingskind mit Migrationshintergrund bin. 1994 sind wir aus dem Kosovo geflohen, für ein besseres Leben … hier fanden wir Sicherheit, Infrastruktur, Essen, Arbeit, ein zu Hause. Nach nur 3 Monaten lernte ich die Sprache, dennoch muss ich sagen, das mir das „integrieren“ nicht immer leicht gemacht worden ist. So oft hieß es:“ mit Ausländern darf ich nicht spielen. Du darfst nicht zu mir nach Hause kommen“. Einmal stand ich sogar vor der Türe & die Mutter sagte mir unsanft das ich nicht mehr mit ihrem Kind verkehren dürfte. Ich hab als Kind oft geweint. Es hat schon Spuren hinterlassen, so früh für seine Identität abgelehnt und herablassend behandelt zu werden …ich wusste nie was mit mir nicht stimmt & bis heute habe ich Mühe mich anzupassen oder „gleich zu fühlen“. Ich muss dazu sagen das ich in einem Dorf in der Pfalz aufgewachsen bin & mir bewusst ist, das nicht alle Deutschen ausländerfeindlich sind .. Dennoch kann ich es jetzt als Mutter nicht verstehen, wieso man seinem Kind so früh schon „Hass“ beibringt … wir waren Kinder …. heute ist mir bewusst, das ich eine große Verantwortung darüber trage, wie mein Sohn seine Mitmenschen sieht. Andere abzulehnen für das was sie sind, bedeutet für mich, sich selbst nicht annehmen zu können. Morgen könnte mein Kind eins dieser Opfer in der Shishabar sein …. aber niemals werde ich die Mutter sein, dessen Sohn mit 47 nach Hause kommt & mich zum Schluss abknallt … nachdem es 11 andere zuvor umgebracht hat … und wieso ?! Weil sie anderer Herkunft waren. Es ist Zeit aufzuwachen ….. stoppt Rassismus!

A post shared by Gjira (@gjirakajtazi) on

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Veliaj: Basha dhe Kryemadhi nuk ndërtuan një shkollë në mandatin e tyre

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj deklaroi se kritikat e kreut të PD-së Lulzim Basha dhe kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi janë adresime...

Në kontakt me një të infektuar me koronavirus, Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Ballkan, pasi ka qenë në kontakt me një person të infektuar me...

Lojtari shqiptar zgjedh të luajë me kombëtaren e Greqisë

Një tjetër lojtar shqiptar zgjedh Greqinë. Bëhet fjalë për mbrojtësin 23-vjeçar, Lazaros Rrota. I lindur në shtetin helen në vitin 1997 dhe i formuar...

Kodi Zgjedhor, Pollo: Rama refuzoi BE-në, shqiptarët të dalin ta largojnë

Komisioni i Ligjeve rrëzoi dekretin e presidentit Ilir Meta dhe të enjten Kuvendi do kalojë për miratim Ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Ish-deputeti i PD, Genc...

Raporti i KE: Në Shqipëri, borxhi kërceu në 81.5% të PBB-së

Shpërthimi i COVID-19 dhe masat për të kontrolluar përhapjen e tij kanë ndikuar rëndë në ecurinë ekonomike në tremujorin e dytë të vitit 2020...