E diel, 22 Nëntor, 2020
12 C
Tirana

“Kemi frikë mos i vënë zjarrin”, flasin aktivistët në mbrojte të teatrit

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

Situata paraqitet e rënduar në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavirusi. Mjeku i Urgjencës i ‘Shefqet Ndroqit’, ose Covid2, Dritan Koçiaj ka ngritur...

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Teksa vendi ynë po përballet me shifra në rritje të rasteve me koronavirus, sot do të hapet dhe pavioni i tretë i spitalit COVID...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Asnjë shenjë përmirësimi nga virusi/ 13 viktima, nami me të infektuarit

Vijon me ritme të larta numri i të prekurve, e po kështu edhe pacientëve që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Në 24 orët...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Ditën e djeshme bëri bujë vendimi i Ministrisë së Kulturës për të boshatisur Teatrin Kombëtar, në mënyrë që të fillojë procesi i shembjes së tij dhe për të nisur ndërtimi i një teatri të ri.

Prej 18 muajsh me radhë, aktorë dhe regjisorë të Teatrit Kombëtar janë kthyer në mburojë për mbrojtjen e godinës nga shembja.

Taulanda Jupi, pedagoge tek Universiteti i Arteve dhe Edmond Budina, regjisor, janë dy nga aktivistët e shumtë të cilët i janë bashkuar kauzës, kundër shembjes së teatrit.

Të ftuar në Ora News, ata folën rreth planeve që anë bërë për muajt në vazhdim, teksa shprehen se frika më e madhe e tyre mbetet djegia e qëllimshme e godinës, gjatë sezonit të verës.

Taulanda Jupi: Kemi bërë një plan për muajt që vinë. Po marrim  masa që në momentin që aty do të zhvendoset teatri kombëtar eksperimental dhe konkretisht drejtori dhe gjithë administrata, ne do të marrim në ruajtje duke lënë njerëzit tanë aty në harkun e 24 orëve. Po përpiqemi të marrim masa të tjera deri në fund të gushtit. Mendoj se nuk do të shkohet deri në përplasje. Duhet të mësojmë të reagojmë. Nëse ky reagim nuk fillon te Teatri, së bashku me Teatrin në Shqipëri do të bien shumë gjëra, në radhë të parë do të bjerë Shqipëria. Duhet të flasim institucionalisht dhe jo të drejtohemi vetëm te dhuna. Prandaj ne kemi frikë të zjarri dhe po e artikulojmë shumë fort. E vetmja mënyrë sesi ata do ta arrijnë mund të jetë një dredhi dhe mund të jetë zjarri. Por ne do të jemi aty për ta ruajtur atë ndërtesë nga të gjitha sulmet qoftë edhe jo direkte.

Edmond Budina: Kur u hoqën gërmat nga Teatri ne nuk ishim se ishte natë, ata erdhën si hajdutër.Populli e ruajti dhe na solli një fotografi. E ruajnë pjesa më e madhe e qytetarëve të Tiranës. Shpesh thonë se është politizuar kjo punë. Nuk kemi politizuar asgjë, po mbrojmë Teatrin Kombëtar. E ka politizuar Edi Rama me partinë e tij se janë ata që duan ta shembin dhe ata e kanë politizuar. Opozita është bashkuar me ne dhe ne do ta mbështesim opozitën për të mbrojtur kulturën shqiptare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Infektohet me koronavirus, numri dy i Policisë Tiranë

Një tjetër drejtues i Policisë së Shtetit është infektuar me koronavirus. Bëhet fjalë për zv.drejtorin e Rendit e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, Dhimitraq...

Foto/ Zbulohen eshtrat e dy personave nën rrënojat e qytetit italian

Arkeologët kanë zbuluar eshtrat e dy personave nën rrënojat e qytetit antik Pompei, i cili u shkatërrua nga shpërthimi vullkanik i Malit Vezuvius në...

Viktimat nga Covid/ Vasili-Ramës: Jep dorëheqjen, fole si grua rruge

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Edi Rama, i cili mohoi akuzat mbi fshehjen e viktimave nga Covid-19. Vasili...

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Teksa vendi ynë po përballet me shifra në rritje të rasteve me koronavirus, sot do të hapet dhe pavioni i tretë i spitalit COVID...

Debutim në moshën 16-vjeçare, talenti i Dortmundit në histori të Bundesligës

Jusufa Mukoko është futur në histori të Bundesligës, si lojtari më i ri që është aktivizuar ndonjëherë në këtë kampionat. Sulmuesi ditën e djeshme festoi...