E shtunë, 15 Gusht, 2020
32 C
Tirana

“Kemi depozituar 2 kallëzime në SPAK”, Budina: Të ndalen punimet te trualli

Më të lexuarat

VIDEO/ Si rrethoi dhe shtriu përtokë policia organizatorin e ngjarjes së Tushemishtit

Policia ka publikuar sot pamjet nga momentet e arrestimeve të bujshme pasditen e djeshme në Tiranë. Gjatë këtij operacioni, u kapën në zonën e Freskut...

Situata kaotike në Kakavijë, reagon për herë të parë Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë lidhur me situatën kaotike të krijuar në Kakavijë. Përmes një postimi në Instagram, Rama thekson se...

“A i keni trutë në kokë?”/ Aida Shtino kritikon ashpër mjekët e Infektivit

Gazetarja e njohur, Aida Shtino, ka kritikuar mënyrën se si po menaxhohet situata e pandemisë në vend. Përmes një postimi në Facebook, Shtino ka akuzuar...

Rikthehen shifrat e larta të infektimeve, Italia diskuton mbylljen

Italia ka shënuar në 24 orët e fundit, shifrën më të lartë të infektimeve nga Covid 19 që nga 24 qershori. Ndodhur në këto...

Test para 72 orëve, Mali i Zi me rregulla të reja në kufi

Mali i Zi ka lënë në fuqi kushtin se udhëtarët nga Shqipëria duhet të posedojnë një test negativ nga koronavirusi. Drejtori i Institutit për Shëndetin...

Tërbohen serbët, këngëtarja e njohur nuk e mohon: Po jam shqiptare

Këngëtarja e njohur në Serbi, Edita Aradinovic, ka provokuar keq fansat e saj së fundmi, me anë të një InstaStory. Ajo është pyetur nga një...

Alarmohen banorët e minoritetit turk, komandot greke rrethojnë fshatin e tyre

Forcat komando greke janë fotografuar duke kryer stërvitje me armatim të vërtetë, në fshatrat e banuara prej minoritetit turk në zonën e Ksanthit, në...

Çifti rrezikon 16 vite burg vetëm sepse postuan foton “e ndaluar”

Një çift iranian është dënuar në mungesë me 16 vite burg të kombinuar dhe 74 fshikullime nga sistemi i Gjykatës Revolucionare të vendit. Ish-boksieri, Ahmad...

Pezullohet nga detyra punonjësi i policisë në Kakavijë

Një punonjës policie në Kakavijë është pezulluar sot nga detyra, pasi akuzohet se tentoi të kalonte jashtë radhe një makinë. Me vendim të drejtorit të...

Bill Gates: Ja kur do të shpëtojmë nga pandemia

Filantropi i njohur, Bill Gates, mendon se deri në fund të vitit 2021 bota do të ketë shpëtuar nga makthi i koronavirusit. Në një intervistë...

Regjisori i njohur, Robert Budina bën me dije se Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka depozituar dy kallëzime në SPAK për kryetarin Erion Veliaj dhe nënkryetarin, Arbjan Mazniku për korrupsion dhe për vrasje të mbetur në tentativë.

Gjatë fjalës së tij në protestën që po mbahet, Budina tha se nuk kanë marrë ende një reagim nga SPAK në lidhje me këtë çështje.

Budina tha se çdo person që ka hedhur firmën për shembjen e godinës duhet të dalë para drejtësisë. Ai bën thirrje që gjatë kësaj kohe të ndalohet çdo punim në truallin e Teatrit.

Nëse kjo kërkesë nuk pranohet, atëherë regjisori paralajmëron se projekti do të pengohet me forcë.

“Kemi ndjekur 2 vite e 3 muaj për Teatrin imagjinoni për demokracinë. Sot për të rikthyer teatrin sikur ka qenë kemi hapur një peticion që mund ta firmosni këtu, që do të shpërndahet nëpër Shqipëri ‘E dua Teatrin aty ku ishte, siç ishte’. Kryeministri tha unë kam votat dhe bëj ç’të dua. Kërkojmë nga drejtësia të zbardhë sulmin terrorist mbi artistët dhe aktivistët, qytetarët. Kemi të gjitha pamjet kur tërhiqen zvarrë intelektualët sepse donin të mbronin teatrin. Ne nuk do të tërhiqemi se jemi kockë e fortë.

Ia treguam 2 vite dhe 3 muaj e çuam në dëshpërim total. Ai e shembi për të na thënë se është i fuqishëm dhe nëse ne nuk rikthejmë tempullin e qytetarisë nuk do ta fitojmë kurrë betejën. Faktori ndërkombëtar po reagon me shpejtësi skëterrë çfarë po ndodh dhe motoja jonë nuk është ik, por eja. Ne kemi nevojë për të gjithë për të fituar këtë betejë. I kërkova policisë që të vendoste vajzat përpara, se ne nuk jemi njerëzit e dhunës. Të nderuar qytetarë. Është rastësi që nuk kemi viktima nga ky akt terrorist. Disa aktivistë u mbajnë në qeli për 72 orë, të tjerë u lanë në arrest shtëpi, asnjë procedim për forcat e policisë. Këtu drejtësia ka marrë fund. Kontrata me shtetin është thyer. Nëse nuk ka reagim nga drejtësia e re qytetarët legjitimohen të mbrojnë veten dhe pasurinë e tyre me të gjitha format.

Kemi depozituar dy kallëzime në SPAK për kryetarin dhe n/ kryetarin e bashkisë për korrupsion dhe tani për vrasje në tentativë dhe nuk kemi pasur asnjë reagim. Ne kërkojmë të dalë para drejtësisë porositësi i sulmeve, ekzekutuesi, njësia që e kreu, institucioni që duhet ta mbronte, IM që e la të shkatërrohej, të gjithë drejtorët që vendosën firmën në një raport të pakryer asnjëherë. Inxhinierët që kanë firmosur pa qenë asnjëherë në godinë. Një hap i parë është ndalimi i çdo punimi në truallin e teatrit. Kërkesa nga ana e prokurorisë dhe shpallja për procedim penal për të përfshirët. Ne do të pengojmë me forcë në të kundërt projektin. Ju bëj thirrje ndërkombëtarëve të reagojnë”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Clinton: Trump s’do ta lëshojë paqësisht Shtëpinë e Bardhë nëse i humb zgjedhjet

Hillary Clinton shprehet e shqetësuar se Donald Trump nuk do të largohet paqësisht nga posti, nëse humb në zgjedhjet e ardhshme. “Unë nuk dua t’i...

Radha kilometrike në Kakavijë, jehonë edhe në mediat italiane

Radhët kilometrike të krijuara ditët e fundit në Kakavijë, janë komentuar së fundmi edhe nga mediat italiane. Il fatto quotidiano shkruan se mbi 4000 vetura...

Situata në Kosovë vijon të jetë shqetësuese, del bilanci i 24 orëve të fundit

Situata në Kosovë, si pasojë e pandemisë vijon që të jetë shqetësuese! Autoritetet shëndetësore kanë bërë publik bilancin e 24 orëve të fundit, teksa konfirmohet...

Zvogëlohet radha e makinave në Kapshticë, pala greke nis punën me 4 sportele

Bëhet me dije se është zvogëluar radha e makinave në Kapshticë. Pala greke ka nisur të punojë me katër sportele duke përshpejtuar edhe procedurat, shkruan...

Gjermania shënon numrin më të lartë të rasteve me koronavirus që nga prilli

Gjermania ka regjistruar një rritje të ndjeshme të rasteve të reja me koronavirus, në 24 orët e fundit. Sipas institutit gjerman “Robert Koch”, në Gjermani...