E diel, 20 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

Katedralja Notre Dame, çfarë u shpëtua nga zjarri që shokoi mbarë botën

Një zjarr i fuqishëm shkatërroi pasditen e të hënës, një pjesë të Katedrales së famshme Notre-Dame në Paris. Flakët u përhapën me shpejtësi në çatinë e katedrales qindravjeçare, duke rrëzuar kupolën kryesore 100 metra të lartë. Shkaku i zjarrit, nuk është ende i qartë. Por zyrtarët thonë, se ai mund të ketë lidhje me punën për rikontruksionin e saj.

Notre-Dame konsiderohet ndër shembujt më të mirë të arkitekturës gotike franceze. Katedralja filloi të ndërtohet në vitin 1160 dhe përfundoi pas 100 vjetësh më 1260, megjithëse u ndryshua shpesh në shekujt pasues. Ajo pësoi dëmtime serioze gjatë Revolucionit Francez, por dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndërsa i është nënshtruar disa rikonstruksioneve.

Notre-Dame, është një nga simbolet më të njohura të qytetit të Parisit dhe kombit francez. Ajo vizitohet çdo vit nga 14 milionë njerëz në vit. Ndërsa pritet të bëhet një bilanc i plotë i dëmeve, mësohet se disa nga dritaret me xhama me ngjyra, dhe shumë statuja prej bronxi dhe bakri i mbijetuan zjarrit.

Ndërkohë të paprekura janë shumë vepra arti, që ishin mbyllur në disa kasaforta prej guri, për shkak të punimeve. Presidenti francez Emanuel Makron, premtoi rindërtimin e shpejtë të Notre-Dame. Ndërkohë miliarderi francez, Fransua Pino, pronar i disa markave të famshme të veshjeve, ka premtuar të japë 100 milionë euro për rindërtimin e katedrales./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tragjike/ Lushnje, 17-vjeçarja humb jetën pasi ra nga pema

Një 17-vjeçare nga Lushnja humbi jetën pasi u rrëzua nga pema Raportohet se kanë qenë familjarët që e kanë dërguar me shpejtësi drejt spitalit të...

Euro 2020/ Mbyllet grupi A, Italia dhe Uellsi kalojnë, italianët me rekord

Itali-Uells 1-0 Italia barazoi rekordin e vet të të gjitha kohërave me 30 ndeshje si e pamposhtur pas një fitoreje 1-0 kundër Uellsit në Stadiumin...

Profil/ Ngolo Kante, 5 detaje domethënëse mbi “motorrin” e Francës

I vogli Kante Historia e Kantésë është e ngjashme me atë të shumë emigrantëve nga Afrika. Lindur në periferi të Parisit, nga një familje shumë...

Infektimet/ Shqipëria me vetëm dy raste të reja në 24 orët e fundit, 0 vdekje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos...

Formula 1/ “Holandezi fluturues’ mund Hamiltonin në xhiron e parafundit

Max Verstappen rriti diferencën e pikëve nga vendi i dytë në kampionat pasi parakaloi pikërisht atë, të dytin, Lewis Hamilton në një duel tjetër...