E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Kancelari austriak jep dorëheqjen dy muaj pasi mori detyrën

Alexander Schallenberg njoftoi të enjten se do të largohej nga posti i kancelarit austriak sapo Partia e tij Popullore konservatore të binte dakord për liderin e saj të ardhshëm, disa orë pasi Sebastian Kurz tha se po largohej nga posti.

“Nuk është qëllimi im dhe nuk ka qenë kurrë qëllimi im të marr funksionin e kreut të partisë së Partisë Popullore”, shkroi Schallenberg në Twitter.

“Unë jam i vendosur, i mendimit se të dy zyrat – kreu i qeverisë dhe lideri i partisë me numrin më të madh të votave në Austri – duhet të ribashkohen shpejt [tek një person].”

Schallenberg kishte marrë postin e kancelarit në tetor nga Kurz, i cili dha dorëheqjen si lider i vendit, por fillimisht mbeti kreu i partisë mes një hetimi korrupsioni mbi akuzat se ai përdori paratë publike për të korruptuar anketuesit dhe gazetarët – akuza të cilat ai i mohon.

Kurz tha më herët të enjten se do të hiqte dorë nga politika, duke thënë se kishte në plan të kalonte më shumë kohë me djalin e tij të porsalindur, dhe duke përmendur gjithashtu barrën mendore të hetimit në vazhdim.

Mandati i parë i Kurz si kancelar, nga viti 2017 deri në vitin 2019, u zhyt në skandal në lidhje me të ashtëquajturën afera Ibiza, që përfshin ish-partnerët e tij të koalicionit.

“Unë deklarova gatishmërinë time [për t’u bërë kancelar] në një kohë shumë sfiduese për qeverinë federale dhe Partinë Popullore”, shkroi Schallenberg në Twitter. “Kam respekt të madh për vendimin e Sebastian Kurz, dhe e falenderoj për punën e tij për vendin tonë”.

Sipas gazetës Der Standard, kandidati më i mundshëm për t’u bërë lider i Partisë Popullore (ÖVP) dhe kancelari i ardhshëm i Austrisë, është ministri aktual i Brendshëm Karl Nehammer.

Kur shpalli vendimin e tij për t’u larguar nga politika të enjten, Kurz këmbënguli përsëri se ai është i pafajshëm për akuzat dhe tha se priste me padurim ditën kur mund ta provonte atë.

“Unë nuk jam as shenjtor, as kriminel – unë jam një qenie njerëzore me pika të forta dhe të dobëta, me gabime dhe gjithçka tjetër që shkon me të”, tha Kurz.

Burimi i lajmit: POLITICO. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...