E shtunë, 11 Korrik, 2020
34 C
Tirana

“Kanabisi nuk është çrrënjosur plotësisht”, Lleshaj: Ja qytetet me zonat e kuqe

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, pranoi se kanabisi nuk është ç’rrënjosur plotësisht, ndësa kërkoi ndihmë nga strukturat e policisë dhe institucionet e tjera përgjegjëse. Gjatë “takimit” online me prefektët, drejtuesit qendrorë dhe vendorë të Policisë së Shtetit, për të analizuar masat dhe rezultatet në luftën anti-kanabis, Lleshaj renditi edhe qarqet me risk në kultivimin e bimëve narkotike. Ministri tha se ende nuk janë dorëzuar të gjithë ata që merrem me trafikun e lëndëve narkotike, e ndërsa përpjekja e policisë do të vijojë me intesitet të lartë.

“Kanabisi në vend nuk është çrrënjosur plotësisht. Nuk janë dorëzuar të gjithë ata që duhet të dorëzohen përballë kësaj lufte të policisë dhe organeve të tjera shtetërore.

Përpjekja duhet të vazhdojë me intensitet të lartë. Viti 2020 ka veçorinë e vet që lidhet me angazhimin e madh të policisë dhe strukturave të tjera të shtetit, në përballjen e pandemisë por tani dhe në vijim shtrihet nevoja që përpjekja të intensifikohet në maksimum, edhe risku rritet me lehtësimin e lëvizjes. Lufta kundër kanabisit nuk është përpjekje ekskluzive e policisë, por e të gjithë institucioneve. Theksoj me rëndësi të madhe përgjegjësitë që ka pushteti vendor për të kontrolluar territorin. Puna e policisë duhet të fokusohet ndaj atyre që nuk ushtrojnë përgjegjësitë ligjore”, tha Lleshaj.

Ministri tha ndër të tjera se policia duhet të angazhohet për monitorimin ajror dhe tokësor. Lleshaj u shpreh se duhet të vihet në përdorim flota e helikopterëve, për të mbuluar të gjitha zonat që janë në risk. Zonat me risk janë ende disa qarqe të vendit si Gjirokastra, Shkodra, Durrësi, Vlora, ku kërkohet vëmendje maksimale.

Lexo edhe :   VIDEO/ Tentoi të korruptonte policin, shoferi e pëson keq

“Kush ka përgjegjësi për territorin dihet, është ose në duar publike ose private. Çdo rast kultivimi në sipërfaqe private është përgjegjësi e pronarëve të asaj sipërfaqe toke. Çdo bimë e kultivuar në sipërfaqe publike është përgjegjësi e administratorëve të atij territori. Nëse nuk e bëjnë atë detyrë, të mbajnë përgjegjësi. Policia duhet të angazhohet për monitorimin ajror dhe tokësor. Duhet të përdoret flota jonë e helikopterëve që kemi në dispozicon, për të mbuluar të gjitha zonat që janë në risk. Sipas informacioneve që disponoj, zona me risk janë ende disa qarqe të vendit si Gjirokastra, Shkodra, Durrësi, Vlora ku kërkohet vëmendje maksimale, pa lënë në harresë dhe qarqet e tjera si Lezha, Berati, Elbasani”, theksoi Lleshaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Makineri gjigande në kërkim të copëzave më të vogla të universit

Njëqind metra në thellësi të tokës, poshtë kufijve të Francës dhe Zvicrës, pranë qytetit të Gjenevës, ndodhet një tunel rrethor prej 27 kilometrash i...

Kontratë dy-vjeçare, De Biasi zyrtarisht trajner i një tjetër kombëtareje

Tashmë është zyrtare! Gianni De Biasi fillon aventurën e re si trajner. Ka qenë vetë tekniku që ka bërë të ditur marrëveshjen me kombëtaren e...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

SHBA-ja dhe BE-ja dënojnë kërcënimin fizik ndaj Vjosa Osmanit

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë dhe shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, kanë dënuar kërcënimin fizik ndaj kryetares...

VIDEO/ Tentoi të korruptonte policin, shoferi e pëson keq

Policia ka arrestuar ditën e sotme një 28-vjeçar, pasi po drejtonte automjetin në rrugën Teodor Keko pa vendosur rripin e sigurimit. Në momentin kur polici...