E enjte, 3 Dhjetor, 2020
11 C
Tirana

Kampionati i garave me makina elektrike, bashkon Porche dhe Vodafone

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Vaksinat/ Drejtori ekzekutiv i Pfizer jep lajmin e shumëpritur

Një ditë më parë, Britania i dha autorizim emergjent vaksinës eksperimentale të zhvilluar nga Pfizrer dhe BioNTech. Britania është vendi i parë perëndimor që...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

MOSSAD, kush është shërbimi i frikshëm sekret i Izraelit (VIDEO)

Misioni i tij kryesor është mbrojtja e interesave të vendit. Ka në përbërje 7.000 agjentë, dhe dhjetëra mijëra bashkëpunëtorë. Buxheti vjetor i agjencisë është 2.8...

Vodafone do të jetë sponsori zyrtar i PorscheMotorsport në kampionatin “Formula E”, për sezonin 2019-2020.“Formula E”, themeluar në vitin 2014, është e para garë me makina tërësisht elektrike, me një pilot dhe me një shpejtësi mbi 200 km/orë. Pistat e garave kalojnë në 12 qytetet më të mëdha në katër kontinente. Makinat dhe uniformat e pilotëve do të mbajnë logon e Vodafone, kur skuadra të debutojë në nëntor të këtij viti. Vodafone do të asistojë gjithashtu me mjete komunikimi dhe asistencë teknike.

“Vodafone dhe ‘Formula E’ kanë një qëllim të përbashkët. Ata i drejtohen një komuniteti të gjerë, që sa vjen e rritet, atij të njerëzve që e duan planetin. E garat me makina elektrike, që nuk çlirojnë gaz, japin kontributin e tyre për një mjedis më të pastër e të shëndetshëm. Së bashku me Porsche do të luftojmë që të tejkalojmë çdo kufi në teknologjinë e makinave”, thotë Ahmed Essam, Drejtor Komercial i Vodafone.

Nga ana tjetër, Fritz Enzinger, zëvendës president i “Porsche Motorsport”, shtoi se: “Vodafone është një partner i hershëm i “Porsche Motorsport” dhe po na ndihmon të zhvillojmë si teknologjinë e makinave të përdorimit të përditshëm, ashtu edhe teknologjinë e makinave të garës. Vodafone beson në misionin e “Formula E” për të përqafuar inovacionin, ndaj jemi të lumtur që e kemi në krahë teksa Porsche hyn në një garë krejtësisht të re”.

Porsche,si prodhues makinash, ka qenë klienti i parë që ka punuar me Vodafone për të shtuar funksione të reja te modelet e fundit të makinave, përfshirë: hapjen e mbylljen e makinës përmes një aplikacioni në telefon. Gjurmimin e vendndodhjes së makinës si masë kundër vjedhjes dhe monitorimin e funksioneve së saj që nga karburanti te presioni i vajit dhe gomave.

Përveçse për “Formula E”, në të ardhmen e afërt do të kemi një tjetër bashkëpunim midis dy kompanive për eSports.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha: Rama merret me ”meme” dhe nuk punon për të shpëtuar jetë njerëzish

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për ndryshimet e propozuara në Kodin Penal ku parashikohen dënime me burg për njerëzit që publikojnë...

Video/ Si u ekzekutua shqiptari në Brazil, autori i veshur me të kuqe

Mediat braziliane kanë publikuar videon e ekzekutimit të shqiptarit Ilir Zelka, ngjarje e ndodhur mëngjesin e së mërkurës (2 dhjetor). Në video, shihet një...

Shkencëtarët: Vaksina anti-covid është e sigurt, por disa ngurrojnë

Janelle Witten jeton në qytetin Gastonia të Karolinës së Veriut me bashkëshortin dhe djalin e saj gjashtë vjeç. Gjatë gjithë pandemisë së koronavirusit, ajo dhe...

Burg për ”memet”, Fatos Lubonja: Enveri është akoma midis nesh

Analisti, Fatos Lubonja ka kritikuar ndryshimet e reja në Kodin Penal që parashikojnë ndëshkime deri në 1 vit burg për shprehet apo videot ironike...

Video/ Rama leksione basketbolli ministrave në Vorë

Kryeministri, Edi Rama ka inspektuar punimet në shkollën e re ''Ramazan 'Subashi'' në Marikaj të Vorës, e cila është hapur për nxënësit e mësuesit,...