E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Kamala Harris: 6 janari dëshmoi si do dukej Amerika nëse shpërbëhej demokracia

Zëvendëspresidentja Kamala Harris tha se trazirat e 6 janarit 2021, u treguan amerikanëve se si do të dukej vendi nëse do të shpërbëhej demokracia.

“Më 6 janar, ne të gjithë pamë se si do të dukej kombi ynë nëse forcat që kërkojnë të çmontojnë demokracinë tonë janë të suksesshme – paligjshmëria, dhuna, kaosi”, tha Harris në fjalimin e saj, për të shënuar njëvjetorin e trazirave te 6 janarit 2021 në Kapitol.

“Ajo që synonin ekstremistët që bredhin këto salla, nuk ishte vetëm jetët e liderëve të zgjedhur. Ajo që ata kërkuan të degradonin dhe shkatërronin nuk ishte vetëm një ndërtesë, e shenjtëruar siç është. Ajo që ata po sulmonin ishin institucionet, vlerat, idealet, se brezat e amerikanëve kanë marshuar, kanë grumbulluar dhe kanë derdhur gjak për të vendosur dhe mbrojtur”, tha ajo të enjten.

Burimi i lajmit: CNN. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...