Kryesore

“Kam prova të tjera për Ramën”, Haradinaj flet për padinë ndaj tij


               Publikuar në : 22:01 - 17/01/20 M S

Kryeministri në ikje i Kosovës, Ramush Haradinaj, duke folur mbrëmjen e sotme për padinë që homologu Edi Rama i bëri në Gjykatën e Prishtinës për shpifje, ka thënë se nuk është bërë pishman. Haradinaj tha se Rama ka mbajtur qëndrim pro ndarjes së Kosovës.

“Nuk kursehem ndaj z. Rama, por kursehem ndaj bashkëkombësve. Angazhimi i Ramës për ndarjen e Kosovës është tepër i pakuptimtë dhe i padrejtë. Ka mbajtur qëndrim pro kësaj teme në vazhdimësi, derisa ministri i tij i Jashtëm u dorëzua nga kjo temë dhe iku.

Është një veprim shumë i dëmshëm për Kosovën. Nga zori jam detyruar t’i dal kundër. Jam i habitur me qasjen e tij, me mobilizimin e resurseve rreth tij, nga mediat deri te lobime jashtë vendit. Me këtë ndarje ne humbasim Trepçën me vlerë 10 miliardë euro. Epiqendra e ndarjes së Kosovës është Trepça. Ne mbeteshim pa Trepçën, vetëm përfitimi është 10 miliardë euro, pa llogaritur punësimin e përfitime të tjera”, tha Haradinaj.

“Pasi e njoh kush është dhe kam lexuar për të nuk mërzitem”, tha Haradinaj për padinë e Ramës. “E di kush e ka shtyrë për të bërë padinë, i qëndroj atyre që kam thënë”, tha më tej ai.

“E kam kursyer kombin, jo individin, ka edhe më shumë”,  paralajmëroi kryeministri në detyrë i Kosovës.

 


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT
Këtë e pëlqejnë %d blogues: