E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

“Kam kontaktuar me tre ambasada”, jetesa pas ikjes së SHBA-së

Dy motra që kanë mbetur në Kabul, i kanë thënë BBC-së se si kontrolli i talebanëve i ndryshoi plotësisht jetën e tyre.

Motrat, duke përdorur emrat Fatema dhe Maryam, për të mbrojtur identitetet e tyre të vërteta i thanë programit të radios OS të BBC-së, se nuk kanë dalë nga shtëpia.

“Unë jam vërtet e frikësuar nga talebanët”, tha Fatema. “Pjesa më e keqe e ditës sime është të shoh talebanët në vendin tonë, dhe t’i shoh ata me uniformën e policisë sonë”.

Ajo tha se familja e saj janë kryesisht gra, kështu që duhet të mbështeten tek babai dhe vëllai i saj i vogël për të dalë jashtë për të marrë furnizime.

“Ne kemi humbur gjithçka në Afganistan, veçanërisht vajzat. Qëllimi im i vetëm është të largohem nga vendi”, u shpreh ajo.

Maryam tha se: “Askush nuk është në rrugë. Unë thjesht qaj dhe ndihem shumë keq”.

“Unë nuk mund të shkoj në punë. Unë vetëm dua të shkoj në punë. Kam kontaktuar me tre ambasada”, deklaroi Maryam. “Ata nuk janë përgjigjur ende. Unë jam ende duke pritur. Çfarë duhet të bëjmë?”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...