E mërkurë, 13 Tetor, 2021
15.5 C
Tirana

Kaloi edhe mbi Shqipëri/ Video: Momenti kur raketa kineze bie në Oqeanin Indian

Dalin pamjet e momentit kur raketa kineze që tmerroi botën u rrëzua mbi Oqeanin Indian, fatmirësisht duke mos shkaktuar dëme në asnjë zonë të banuar.

Long March 5B, shkaktoi panik të madh për shkak se nuk dihej me saktësi se ku do të rrëzohej.

Raketa ra pranë Maldiveve pasi vendosi ndërkohë një sërë vendesh në gadishmëri, të cilat po ndiqnin me ankth trajektoren e saj. Mësohet se mbi vendin tonë, ajo kaloi pak pas mesnate, rreth orës 01:00.

Shumica e mbetjeve u dogjën në atmosferë, ndërsa pjesë të bërthamës 30 metra të raketës së Long March 5B rihynë në atmosferë në orës 2.24 me orën e Pekinit dhe u ulën në një vend me koordinatat me gjatësi 72.47 gradë në lindje dhe gjerësi 2.65 gradë në veri.

Raketa, e cila ishte e gjatë rreth 108 metra e gjatë dhe peshon gati 20 ton, nisi rrugëtimin e saj për në hapësirë më 29 prill, por pasi i mbaroi karburanti, filloi të lëvizte në mënyrë të pakontrolluar nëpër orbitë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...