E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

“Ka përdorur helikopterin e ushtrisë për fushatë”, Xhaçka padit PD-në

Gjatë ditës së sotme, Ministria e Mbrojtjes ka dorëzuar në gjykatë një padi kundër PD lidhur me akuzat se ministrja Olta Xhaçka kishte udhëtuar me helikopterin e ushtrisë në Dibër për fushatën e PS. Në një njoftim për mediat, thuhet se do të jetë gjykata që do të thotë fjalën e fundit.

“Ministri i Mbrojtjes padit për shpifje PD dhe përfaqësues të saj, pas akuzave për përdorim të mjeteve të Forcës Ajrore në fushatë zgjedhore”, thuhet në reagimin e shpërndarë për mediat.

Partia Demokratike ka hedhur akuza mbi Olta Xhaçkën, se kjo e fundit ka përdorur helikopterin e ushtrisë, për të shkuar në takimet elektorale të PS në Dibër. PD ka publikuar disa prova, që sipas saj, faktojnë akuzat që janë ngritur kundër ministres.

Pak ditë më parë, Partia Demokratike i ka kërkuar ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, të japë shpjegime përse gënjeu shqiptarët, duke thënë se nuk ka përdorur helikopterë të dikasterit që ajo drejton për fushatë elektorale.

Selia blu pretendon se Xhaçka ka udhëtuar dy herë me helikopter për në Dibër, pasi ka zhvilluar takime me strukturat e Partisë Socialiste në këtë qark.

Sipas demokratëve, ky udhëtim për qëllime elektorale i ministres Xhaçka i ka kushtuar buxhetit të shtetit 10 mijë euro, ndërkohë që qytetarët përballen me një krizë të dyfishtë, shëndetësore për shkak të pandemisë dhe atë ekonomike.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...