E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Ka ndërhyrë Rusia në zgjedhjet e fundit? Ja si përgjigjet Joe Biden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, është pyetur nga gazetarët, nëse Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e fundit presidenciale, ku ai u shpall fitues ndaj Donald Trump.

Në konferencën për shtyp, pas takimit me homologun e tij rus Vladimir Putin, që zgjati rreth tre orë, Biden u shpreh se nëse diçka e tillë rezulton e vërtetë, SHBA-të do të veprojnë.

Sa i takon tregtisë, Biden tha se është problem të bësh tregti me Rusinë, por duhet të përmbushen disa kushte dhe nuk duhet të shkelen rregullat ndërkombëtare.

Pyetje: ”Është thënë që Rusia u përpoq të ndërhyjë në zgjedhjet e fundit por Rusia ka thënë që nuk është e vërtetë? Çfarë keni biseduar lidhur me këtë?”

Joe Biden: ”Nëse do të ndodhi ndonjë gjë e tillë dhe ne do të veprojmë. Ashtu sikurse ndërmorrëm sanksione në të kaluarën ndaj Rusisë. Ka pasoja kur bëhen shkelje. Si do të shiheshin SHBA-të nëse do t’i ndërhyhej në zgjedhje? Si do dukej SHBA para syve të botës nëse i bëhen këto veprime ndërkohë që shihemi si një fuqi e madhe? Sa i takon tregtisë, nuk e kemi problem të bëjmë tregti me Rusinë, por duhet të përmbushen disa kushte dhe nuk duhet të shkelen rregullat ndërkombëtare. Përsa i përket kërcënimit kibernetik, nëse vazhdohet kështu, ne do t’i përgjigjemi.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...