E diel, 5 Korrik, 2020
20 C
Tirana

“Ka 21 vite që akuzohen si individë me 2 koka”, fjalimi i fortë i Ramës për Thaçin e Veselin

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

U vetëflijuan për t’u ringjallur/ Nënë e bijë përcillen për në banesën e fundit në Përmet

Nënë e bijë të cilat u vëtëflijuan, do të përcillen sot për në banesën e fundit, në varrezat e Përmetit. Zhaneta dhe Anisa Josifi,...

Në fjalën e mbajtur në Kuvend për akuzat për krime lufte ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit, kryeministri Rama i konsideroi si imagjinare akuzat për krime lufte ndaj tyre.

Shefi i qeverisë tha se pretendimet në fjalë, sfidojnë edhe vetë imagjinatën më ekstreme. Ai i cilësoi të akuzuarit si dy figura historike të luftës dhe paqes në Kosovë.

Kreu i qeverisë deklaroi nga foltorja e Kuvendit se liderët e UÇK-së ka 21 vite që akuzohen, por ata tashmë janë vendosur në anën e drejtë të historisë.

“Udhëheqësit e UÇK-së kanë qenë thuajse të tërë të akuzuar për 21 vjet si individë me 2 koka, që nga anë një anë kanë mbrojtur luftën çlirimtare dhe nga ana tjetër kanë ngrënë njerëz, kanë ngrënë fëmijë, kanë ngrënë romë si kanibalë.

Përballë historisë, as Thaçi, as Veseli, as Haradinaj dhe asnjë prej krerëve të akuzuar në 21 vjet si dhe vetë UÇK në tërësi nuk kanë nevojë për asnjë mbrojtje publike, sepse përtej kësaj akuze të një gjykate eksperimentale ndërkombëtare, ata janë vendosur në anën e drejtë të historisë dhe e kanë bërë historinë vetë.

Lexo edhe :   Rama: Listat e hapura e ndërlikojnë më shumë procesin

Duke i dhënë asaj pandryshueshmërinë në jetë të jetëve si histori e përjetshme e asaj pjesë të pandarë tonës që quhet Kosovë. Është falë tyre që u trondit ndërgjegja tërësisht e fjetur e perëndimit demokratik, e botës së qytetëruar në raport me Kosovën.

Është pikërisht falë tyre dhe falë një ndërmarrjeje çmendurie të atij grupi djemsh dhe vajzash që i hynë detit në këmbë duke patur gjithë botën kundër. Duke mos patur jo derë, por asnjë vesh të hapur asgjëkundi në kërkimin e asaj që duket se ka qenë aty gjithmonë: Kosova e pavarur, shtet sovran. Është falë tyre që u imponua reagimi me bomba i aleancës më të madhe të planetit”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Sipas “MeteoAlb”, paraditja do të jetë me kthjellime dhe vranësira të cilat do të sjellin reshje të pakta në zonat Jugore. Por orët e mesditës...

Manastirliu: Kjo është mënyra më e mirë për të frenuar përhapjen e virusit

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook, njofton qytetarët se vendosja e maskës është mënyra më e mirë për...

Godet dhe fyen gjyqtarin, përfundon në komisariat futbollisti shqiptar

Një lojtar i skuadrës së Adës së Velipojës ka përfunduar në komisariat pas ndeshjes me Gramshin, në Kategorinë e Dytë. Raportohet se 29-vjeçari V.P ka...

VIDEO/ Po ecte me shpejtësi 236 km/h, policia ndalon Lamborghini-n

Ditën e sotme, policia ka ndaluar një Lamborghini, drejtuesi i së cilës është konstatuar duke drejtuar mjetin me shpejtësi tej normave të lejuara. Përkatësisht, shpejtësia...

Pandemia/ Ndahet nga jeta sportisti 38-vjeçar

Për shkak të infektimit me koronavirus, ka ndërruar jetë ish-karateisti 38-vjeçar, Flamur Shasha. Lajmin për vdekjen e Shashës e ka bërë të ditur Federata e...