E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Ka 14.3 milionë dollarë, kohën e lirë e kalon duke mbledhur plehrat e qytetit

Zotëron 3 biznese në jugperëndim të Kinës, që së bashku vlejnë më shumë 14.3 milion dollarë. Por preferon të rrezikojë të etiketohet si ambjentalisti i “çmendur”, që dëshiron të pastrojë qytetin e tij Chongqing.

Çdo ditë pas mëngjesit dhe çdo mbrëmje pas darke, biznesmeni Zhong Congrong vesh një bluzë portokalli, i hipën makinës së tij, dhe shkon në qendër të qytetit.

Për 1 ose 2 orë, ai ecën rrugëve duke mbledhur mbeturinat që gjen, dhe duke biseduar me kalimtarët mbi hedhjen vend e pa vend të tyre. Ai e ka nisur 4 vjet më parë këtë mision.

Kjo punë i ka shkaktuar kënaqësi personale, por edhe probleme. Në dy raste është dhunuar nga njerëz, që nuk donin të dëgjonin kritikat e tij. Ndërkohë, në fillim sjellja e tij i ka rrezikuar edhe martesën e tij, teksa bashkëshortja nuk e kuptonte fiksimin e tij.

54-vjeçari Zhong thotë se është frymëzuar nga një ish-profesore universiteti, që e pastronte çdo ditë plazhin e zonës ku banonte.

                                       TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...