E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

“Ju po rrezikoni botën”/ Gazeta gjermane “Bild” i përgjigjet presidentit kinez

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Gazeta gjermane BILD i është përgjigjur presidentit kinez Xi Jinping, duke thënë se Kina po rrezikon botën.

BILD përmend edhe fakte se përse Kina është duke rrezikuar sot mbarë globin. Përgjigja e gazetës gjermane BILD ndaj presidentit kinez Xi Jinping:

I dashur Presidenti Xi Jinping

Ambasada juaj në Berlin më është drejtuar në një letër të hapur sepse ne kemi pyetur në gazetën tonë BILD nëse Kina duhet të paguajë për dëmin masiv ekonomik që virusi i koronës po i shkakton botës.

Më lejoni të përgjigjem:

Ju sundoni me mbikëqyrje. Ju nuk do të ishit president pa mbikëqyrje. Ju monitoroni gjithçka, çdo qytetar, por nuk pranoni të vëzhgoni tregjet me sëmundje në vendin tuaj.

Ju mbyllni çdo gazetë dhe faqe interneti që është kritike për rregullin tuaj, por jo stendat ku shitet supa e lakuriqit të natës. Ju jo vetëm që po monitoroni njerëzit tuaj, ju po i rrezikoni ata – dhe bashkë me ta, pjesën tjetër të botës.

Mbikëqyrja është një mohim i lirisë. Dhe një komb që nuk është i lirë, nuk është krijues. Një komb që nuk është inovativ, nuk shpik asgjë. Kjo është arsyeja pse ju e keni bërë vendin tuaj kampion botëror në vjedhjet e pronës intelektuale.

Kina pasurohet me shpikjet e të tjerëve, në vend që të shpikë vetë. Arsyeja pse Kina nuk rinovohet dhe nuk shpik është se ju nuk i lini të rinjtë në vendin tuaj të mendojnë lirshëm. Ajo që është regjistruar si eksporti më i madh i Kinës (që askush nuk donte ta kishte, por që megjithatë ka shkuar nëpër botë) është Korona.

Ju, qeveria juaj dhe shkencëtarët tuaj duhet të keni ditur shumë kohë më parë se Korona është shumë infektive, por ju e latë botën në errësirë ​​për këtë. Ekspertët tuaj të lartë nuk u përgjigjën kur studiuesit perëndimorë kërkuan të dinin se çfarë po ndodhte në Ëuhan.

Lexo edhe :   Theu rregullin e izolimit ndonëse ishte i infektuar, shkon në supermarket dhe bën ‘selfie’
Lexo edhe :   Të infektuarit tek Partizani, FSHF merr vendimin final për derbin

Ju ishit shumë krenarë dhe tepër nacionalistë për të thënë të vërtetën, për të cilën mendonit se ishte një turp kombëtar.

“Ëashington Post” raporton se laboratorët tuaj në Ëuhan kanë hulumtuar viruset korona në lakuriqë, por megjithëse ruajnë standardet më të larta të sigurisë. Pse laboratorët tuaj toksikë nuk janë aq të sigurt sa burgjet tuaja për të burgosurit politikë?

Dëshiron ta shpjegosh këtë për gratë e veja, vajzat, djemtë, burrat, prindërit e viktimave të Koronës në të gjithë botën?

Në vendin tuaj, qytetarët tuaj janë duke pëshpëritur për ju. Fuqia juaj po shkatërrohet. Ju keni krijuar një Kinë të pakapërcyeshme, jo transparente. Para Koronës, Kina njihej si një shtet mbikëqyrjeje. Tani, Kina njihet si një shtet mbikëqyrës që infektoi botën me një sëmundje vdekjeprurëse.

Kjo është trashëgimia juaj politike. Ambasada juaj më thotë se nuk po dëshmon “miqësinë tradicionale të popujve tanë“. Unë mendoj se ju e konsideroni atë një “miqësi” të shkëlqyeshme kur tani dërgoni me bujari maska ​​në të gjithë botën. Kjo nuk është miqësi, unë do ta quaja atë imperializëm të fshehur prapa një buzëqeshje – një kalë Troje.

Ju planifikoni të forconi Kinën përmes një plage që eksportuat. Ju nuk do të keni sukses. Korona do të jetë fundi juaj politik, herët a vonë. / Eunews.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...