E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

“Ju keni virus”, gruaja nga Kina që jeton në Tiranë tregon si e paragjykojnë

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Tinga Wang është një shtetase kineze që jeton prej vitesh në Tiranë.

Në një intervistë për “Dritare.net”, ajo ka folur mbi paragjykimet që ka ndaj saj dhe miqve të tjerë kinezë, që pas përhapjes së koronavirusit.

Gruaja, e cila ka 7 vjet që jeton në kryeqytet me bashkëshortin dhe fëmijët, thotë se shqiptarët janë mikpritës dhe të dashur, por ka hasur raste kur është ndier keq, për shkak të paragjykimeve në lidhje me virusin kinez.

Ajo shprehet se kur kalon rrugës dëgjon fjalë të tipit “ikni kinezë që keni virus”. Tinga foli edhe për prindërit që ndodhen në Shangai dhe rrinë të mbyllur nga frika e virusit.

Intervista

Jeni ndjerë keq në Tiranë këto kohë, për shkak të koronavirus? Jeni paragjykuar?

Unë kam shumë miq nga Kina që jetojnë në Shqipëri. Ne kemi një grup në internet dhe ata më kanë shprehur se janë paragjykuar shumë.

Në një zyrë ku zhvillohet mësimi për gjuhen kineze, këtu në Tiranë, më tha një mikeshë që tre djem të rinj u thënë të largohen nga Shqipëria, sepse ‘ju kinezët keni virus’. Madje edhe fëmijët e vegjël, kur kalojnë rrugës dhe na shohin, bërtasin ‘ikni, janë kinezë kanë virus’.

Ndërsa mua më kanë ndodhur në pak raste. Një ditë kur po kaloja rrugës ishin disa djem të ri. Njëri prej tyre, më tha ‘ua kineze, ka virus’ dhe qeshi. U mërzita. Përse sillesh kështu? Unë kam gjashtë muaj që nuk kam shkuar në Kinë. Ndërsa një vajzë në rrugë, sapo më pa, vendosi shallin dhe mbuloi gojën dhe hundët. Vetëm këto dy raste. Mua vetëm këto dy raste më kanë ndodhur.

Lexo edhe :   "E takova 10 minuta para shpërthimit”, zbardhet dëshmia e kushëririt të Preng Gjinit që i bënë atentat

Po fëmijët tuaj, janë ndjerë të paragjykuar këto kohë në Shqipëri?

Lexo edhe :   Ia kishin rrëmbyer të birin para 38 viteve, të moshuarit shpërthejnë në lot në momentin e ribashkimit

Jo jo aspak, ata janë shumë mirë. Nuk janë përballur me të tilla situata.

Si është situata tani në Kinë? Çfarë thonë familjarët tuaj?

Unë kam prindërit edhe motrën në Shangai.

Nuk jam e shqetësuar, ata rrinë vetëm në shtëpi. Javën tjetër do të fillojnë. Të gjithë janë të mbyllur në shtëpi. Kush del jashtë duhet të pajiset me maska. Por mendoj që shumë shpejt situata do të rregullohet.

Ne në Kinë, kemi shërbimin online për çdo produkt, kështu që ata nuk vuajnë për asgjë.

A keni menduar të riktheheni në Kinë për të jetuar atje?

Jo unë kam familjen këtu. Burri ka punën këtu. Shqipëria është atdheu im i dytë.

A keni një mesazh për shqiptarët?

Nuk duhet të keni frikë sepse shumica e kinezëve në Shqipëri, kanë kohë që nuk kanë qenë në Kinë. Linjat ajrore janë të mbyllura për kinezët, ata nuk kanë mundësi të vijnë në Shqipëri.

Ne jemi këtu por mendjen e kemi te njerëzit tanë në Kinë. Ne kemi besim te qeveria kineze se shumë shpejt do të normalizojë situatën.

Shqipëria është si një shtëpi e dytë për ne kinezët, ju jeni miqësore me ne. Komshinjtë më pyetën për familjen nëse janë mirë, dhe unë u gëzova.

Dje kisha një mbledhje me prindër në shkollën e fëmijëve. Unë bëra shaka mos keni frikë nuk kam virus, ndërsa mësuesja më përqafoi. Shpresojmë që ju shqiptarët të na mirëkuptoni. Sepse ne jetojmë bashkë. /Dritare.net

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vrau 34-vjeçarin se i zuri rrugën, Arbër Kote: Më qëlloi me grushte, mbrojta veten

Arbër Kote u arrestua sot si autori i vrasjes së 34-vjeçarit Idajet Dulla, ditën e djeshme në Durrës. Mësohet se autori ka thënë se...

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...