E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Johnson: Mbi 500 mijë persona kanë marrë dozën e parë të vaksinave në Britani

Kryeministri britanik, Boris Johnson informoi se mbi 500 mijë persona e kanë marrë dozën e parë të vakinës anti-Covid.

Në një deklaratë për mediat, ai tha se që nga fillimi i vaksinimit në 8 dhjetor dhe deri më tani, mbi gjysmë milioni persona janë vaksinuar.

“Unë sot mund të deklaroi se mbi gjysmë milioni persona në Mbretërinë e Bashkuar e kanë marrë dozën e parë të vaksinës anti-Covid,” u shpreh kreu i qeverisë britanike.

Departamenti i Shëndetësisë pritet të fillojë botimin e statistikave të hollësishme këtë javë për të zbuluar moshat dhe vendndodhjet e njerëzve të cilëve u bëhet vaksina.

Kryeministri tha se nuk kishte plane të tjera për shpërndarjen e vaksinave, duke këmbëngulur që zyrtarët të qëndrojnë në planin fillestar, ku përparësia do u jepet njerëzve sipas moshës.

Pak ditë më parë, në Britani u shfaq një mutacion i ri i Covid-19. Për pasojë, vendi është izoluar, ndërkohë që shtetet e Evropës dhe të botës kanë anulluar të gjitha fluturimet me Britaninë e Madhe. Nga studimet paraprake, tregohet se vaksina anti-Covid ka të njëjtin rezultat edhe me mutacionin e virusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...