E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Joe Biden zvogëlon shanset për marrëveshjen tregtare me Mbretërinë e Bashkuar

Joe Biden ka zvogëluar shanset për të ndërmjetësuar një marrëveshje të tregtisë së lirë pas Brexit me Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa zhvilloi bisedime me Boris Johnson në Shtëpinë e Bardhë. Downing Street tha se përparësia e saj ishte akoma arritja e një marrëveshjeje vetëm me SHBA-në.

Të dy udhëheqësit diskutuan gjithashtu për Irlandën e Veriut, ndryshimet klimatike dhe Afganistanin gjatë takimit 90-minutësh.

Downing Street tha se ata “kishin rënë dakord të vazhdonin punën drejt një marrëveshje të ardhshme të plotë të tregtisë së lirë”.

Megjithatë, Johnson më herët kishte minimizuar shanset për të siguruar një marrëveshje me SHBA-në para zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme, duke thënë: “Amerikanët negociojnë shumë fort”.

Duke folur me gazetarët në Zyrën Ovale para bisedimeve, Biden tha se do të diskutonin pak për tregtinë.

Një marrëveshje do të inkurajojë tregtinë duke e bërë atë më të lirë – zakonisht duke zvogëluar ose eliminuar taksat e quajtura tarifa.

Një burim i njohur i sugjeroi BBC -së se Britania e Madhe mund të negociojë hyrjen në një marrëveshje tregtare ekzistuese midis SHBA-së, Kanadasë dhe Meksikës – e njohur si USMCA.

“Ka shumë mënyra të ndryshme për ta bërë këtë”, tha më tej ky burim. “Pyetja është nëse administrata amerikane është gati. Topi është në fushën e SHBA-së. Duhen dy persona për tango”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...