E enjte, 24 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

“Jo se ka ndonjë rëndësi vendimtare…”, Rama dhe Balla nisin takimin me Metën

Pak çaste më parë, kryeministri Rama ka mbërritur në ambientet e Presidencës, ku do të diskutojë me Metën për të vendosur datën për zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Rama shoqërohet në Presidencë nga Taulant Balla. Duke zbatuar masat anti COVID, kreu i qeverisë mbante një maskë të zezë në fytyrë, e po kështu ka munguar edhe përshëndetja e zakonshme, duke mos i dhënë dorën Metës.

Rama këtë herë ka zgjedhur të mbajë maskë, ndërsa Meta është mjaftuar me ruajtjen e distancës sociale.

Në hyrje të takimit, Meta i parashtroi kryeministrit arsyet e këtij takimi, ndërsa tha se vendosja e datës nuk ka ndonjë rëndësi të madhe.

“Unë fillova të zhvillonim konsultimet për datën e zgjedhjeve, me qëllim për të ndihmuar sa më shumë për një proces gjithëpërfshirës, jo se vendosja e datës ka ndonjë rëndësi vendimtare por për të respektuar çdo ndjeshmëri apo edhe kalendarë të tjera siç janë festat zyrtare. Në këtë drejtim, do të isha i interesuar të dëgjoja edhe mendimin tuaj si përfaqësues të PS dhe të mazhorancës”.

Meta ka nisur ditën e sotme takimet konsultuese me krerët e partive politike në vend, për të përcaktuar një datë për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare të 2021, brenda periudhës 15 prill deri më 15 maj.

Opozita kërkon 18 prillin për mbajtjen e zgjedhjeve, ndërsa socialistët kërkojnë 9 majin.

 

Lexo edhe :   “Ndërmarrjet e ujësjellësit me militantë”, Rama zbulon vendimin e fundit

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qytetet më të shtrenjta në botë për të huajt; Tirana në vendin e 152

Kryeqyteti i Turkmenistanit në Azinë Qendrore është cilësuar si qyteti më i shtrenjtë në botë për punëtorët e huaj. Ashgabat, një qytet me rreth një...

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...