E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Jo më shumë se Papa

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

Nga: Veton Surroi

J. Borrell bën mirë të mendojë më mirë analogjinë e “më katolik se Papa” kur flet për marrëveshje trafikimi njerëzish e territoresh.

1.

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell përsëriti John Boltonin, ish- këshilltar për siguri kombëtare, dhe jo ndonjë dashamir i Evropës e Kosovës, kur u pyet se çfarë do të ishte pozicioni i BE-së ndaj një marrëveshjeje mes Kosovës e Serbisë, të ndërmjetësuar nga BE-ja, në të cilën do të përfshihej këmbimi i territoreve dhe i popullatës.

Pozicioni i Boltonit më 2018 ishte se SHBA-ja nuk mund të ishte kundër nëse presidentët e Serbisë dhe Kosovës pajtoheshin për këtë gjë. Pozicioni i Borrellit ishte se BE-ja nuk mund të bëhej më katolike se Papa. Pra, nëse Thaçi dhe Vuçiqi besonin se kjo do të ishte mënyra më e mirë për t’i zgjidhur problemet mes Kosovës dhe Serbisë, BE-ja nuk mund të vendosej si pengesë e besimit të tyre të ndërsjellë.

Me këtë diplomati evropian, si dhe ai amerikan para tij mbërritën të përshkruanin cektësinë intelektuale dhe të energjisë politike të angazhimit të tyre. Nëse presidentët e Kosovës dhe Serbisë mendojnë se problemi mes tyre zgjidhet me zvogëlimin e popullatës serbe në Kosovë dhe të asaj shqiptare në Serbi, dhe nëse SHBA-ja dhe BE-ja do ta pranonin këtë, atëherë i bie që nuk kanë ndërmend të investojnë ndonjë mund më të madh tutje. BE-ja nuk ka nevojë t’u dërgojë presidentëve të Kosovës dhe Serbisë ndërmjetës si Lajçaku, mjafton një kartograf. /Koha Ditore

Lexo edhe :   Konkurrenti më i ri në “Për’puthen”: Kam punuar në ndërtim (VIDEO)
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...