E hënë, 6 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Jetojnë në kasollen e bagëtive, 3 jetimet në mëshirë të fatit pas humbjes së babait

Më të lexuarat

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Prej 5 muajsh Fjorela, Suela, Amelja nuk thërrasin dot më “babi”. Prej 5 muajsh jeta e tyre është shkatërruar. Ndërsa Idvana e rrënuar në shpirt ndjehet e humbur dhe e pashpresë.

“Nuk e dinte që vuante nga tumori në kokë dhe asnjëherë nuk ishte kuruar për atë lloj sëmundje, edhe pse kishte afro 11 vite që e kishte prekur. Kur jetonim aty te bodrumi kam vuajtur shumë me fëmijët, sepse kishte lagështirë. Ftoheshin direkt, sa çoja njërën, ftoheshin dy të tjerat. Se ajo dhoma që më kishte dhënë vjehrra ishte pa dritare.”

Por, ajo që erdhi më pas është edhe më e tmerrshme. Pasi jetuan për afro 15 vite në bodrum, tashmë ato janë të detyruara të qëndrojnë në kushte mizore, në një kasolle ku më parë kanë qëndruar bagëti. Me një ndihmë ekonomike vetëm prej 35 mijë lekësh, mundësia e vetme për të siguruar një vakt është të mbledhin lule.

“Kjo ka qenë kasolle lopësh, e ka pasur vjehrri. Nuk kisha ku të shkoja, nuk dilja dot në rrugë me tre vajzat. Sigurimet shoqërore 35 mijë lekë më nxorrën. Ku të shkoja unë me aq lekë?!”

Veç dhimbjes që po i mbyt, kushtet mizore në të cilat po rriten janë duke i rrezikuar më tepër shëndetin.

“Kushtet këtu janë shumë të këqija, shiu i gjithi futet brenda. Kemi frikë nga gjarpërinjtë, minjtë sepse gjithandej është me vryma. Natën mund të hynë pula, ose macet.

Motrën e vogël kur flemë e vendosim në mes, sepse ka shumë frikë. Mami është munduar të vendosë sado pak plastmas, por nuk kemi mundësi ta plotësojmë të gjithën. Nuk është mirë, por me këto kushte që jemi ne, nuk kemi çfarë të bëjmë.”

Fati ka qenë tragjik për 3 vajzat jetime, por ne mund t’i ndihmojmë. Ndaj është e domosdoshme ndihma e gjithësecilit prej jush.

Rasti është publikuar nga fondacioni “Fundjavë Ndryshe”, të cilët bëjnë me dije se kanë nisur fushatën për familjen Bali. Ndër të tjera bëjnë thirrje të gjithëve për të ndihmuar tre vajzat jetime. Për të dhënë kontributin tuaj, klikoni këtu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rrëfehet Tare: Punoj si drejtor dhe mendoj si futbollist

Prej vitit, 2008 Igli Tare punon si drejtor sporti i Lazios. Ai ka folur për Lazio Style 1900... rreth futbollit, pasionit të tij të madh. “Kam...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

“Sot humbëm një betejë”, Manastirliu iu bën një thirrje qytetarëve

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, nga Durrësi deklaroi se ditën e sotme u humb një betejë, teksa përmendi ndarjen nga jeta të mjekut në...

Hapja e transportit publik, “rekomandimi urgjent” i ekspertit të ISHP-së

Ditën e sotme transporti publik në Tiranë ka rifilluar punën ndërkohë së fundmi eksperti i Institutit të Shëndetit Publik, Erion Dasho ka bërë një...