E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Jetoi 18 vite në aeroport nga mungesa e një pasaporte

Ligjet janë të domosdoshme për funksionimin e shoqërive. Por ndonjëherë ato i vendosin njerëzit në situata absurde. I tillë është rasti i iranianit Merhan Naseri, që jetoi për 18 vjet me radhë në një aeroport.

Mehran mbeti pa shtetësi, pasi mori pjesë në protestat kundër regjimit iranian. Ai emigroi në Belgjikë, ku fitoi statusin e refugjatit. Por donte të merrte shtetësinë britanike, pasi nëna e tij biologjike ishte skoceze. Ndaj shkoi në Paris, dhe nga andej në Londër. Por Mehran nuk kishte dokumentet e duhura. Ndaj e rikthyen në aeroportin Sharl

De Gol pranë Parisit. Aty do të qëndronte gjatë viteve 1988-dhe 2006. Me bagazhet gjithnjë pranë, Naseri e kalonte kohën në terminal duke lexuar. Punonjësit e aeroportit i sillnin vazhdimisht gazeta dhe ushqime. Ai lahej në banjën e burrave, dhe i dërgonte rrobat tek lavanderia e aeroportit. Rasti i tij bëri bujë në mediat botërore.

Në korrik 2006, u shtrua në spital, ndërsa 1 vit më vonë Franca i dha lejen e qëndrimit. Historia e tij është përshtatur në filmin e vitit 2004 The Terminal Man” me protagonist aktorin amerikan Tom Henks.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Nuk ishte vetëm”/ Flet kamerieri që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofisë

Personi që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofias, kamerieri i lokalit me inicialet K.Gj., ka treguar se 66-vjeçari nuk ishte vetëm ditën që...

Kreu i OBSH: Shtetet bëjnë gabim të madh nëse mbështeten vetëm te vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se rritja e madhe e rasteve të reja me koronavirus në 57 shtete, vjen si pasojë e varianteve të...

Kreu i PE: Të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar pas takimit në Bruksel me kryeministrin Edi Rama. Sipas Sassoli, institucioni që ai drejton dha “ok”-in për...

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...

Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin

Ukrania ka hedhur poshtë disa doza vaksina anti-covid pasi mjekët kanë refuzuar që t’i marrin. Në lidhje me këtë ka folur edhe kreu i Partisë...