E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

“Je biri i qenit”, plas sherri në “Shihemi në Gjyq”

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Tre javë në spital, COVID 19 i merr jetën trajnerit 61-vjeçar

Pandemia ka njohur një shtrirje të madhe në botën e sportit. Përpos lojtarëve të infektuar, koronavirusi ka marrë shumë jetë. Për fat të keq,...

Seanca e ndërmjetësimit sot në “Shihemi në gjyq” solli përballë njëri-tjetrit burrë dhe grua. Ata prej 4 vitesh ishin në konflikt për shkak të shtëpisë që kanë në fshat.

Zoti Gani është trajtuar me tokë sipas ligjit 7501 dhe ka përfituar edhe një shtëpi. Rezulton se në vitin 1999 është realizuar një kontratë shitje me shkrim dore, mbi bazën e së cilës deklarohet se shtëpia, i shitet një tjetër personi, kundrejt shumës 4 milion lekë të vjetra.

Por kjo kontratë, nuk është bërë pranë një zyre noteriale dhe është nënshkruar edhe nga disa dëshmitarë. Gruaja e tij nuk ishte në dijeni të këtij fakti dhe kjo është bërë burim konflikti mes tyre. Por falë ndihmës dhe ndërhyrjes së zonjës Eni Çobani, konflikti burrë- grua u zgjidh.

Por zoti Isa, personi që i është shitur shtëpia duke dëgjuar emrin e tij në ekran, i kërkon zonjës Eni të vijë në program dhe të tregojë gjithçka rreth shtëpisë dhe dokumentit në fjalë.

Seanca e sotme e ndërmjetësimit është shoqëruar me zënka midis tyre. Ganiu dhe Isa i janë drejtuar njëri-tjetrit me fjalë fyese.

Isa: Kam ardhur sot dhe kam kërkuar me këmbëngulje dhe falemindetit zonja Eni nga unë personalisht që më dhe mundësinë më urgjente, sikur më ka vdekur ndonjë rob në shtëpi, se ashtu e kam atë. Se i kam dhënë para dhe i kam pare gjaku dhe jo pare djerse. I kam mbushur një thes dhe ja kam dhënë atij. Le ta vërtetojnë shokët, miqtë, Ishmi, lagjja. Të gjithë i kam gati, për një orë, të kam borxh me ti sjell burra dhe gra, ti sjell këtu.

Eni Çobani: S’ka nevojë të sjellim gjithë Ishmin këtu, kjo ishte një marrëdhënie tuaja, e dy kryefamiljarëve.

Isa: Se dhe djersën time nuk ma lë ta ha me gruan time dhe kalamajtë.

Eni Çobani: Si është e vërteta?

Isa: Kam disa letra këtu, që më duket se flasin shqip.

Eni Çobani: Këto letra që kemi dhe ne besoj?

Isa: Kam letrat e mia unë, seç letra ka ai t’i gjejë vetë ai.

Ganiu: Po t’i gjejë vetë unë pa hë!

Isa: Unë kam 4 vjet që përballem me atë zotëri, me familjen e tij.

Ganiu: Vazhdo atje, vazhdo se të njoh unë.

Isa: Ti je hajdut, hajdut, familje hajduti!

Eni Çobani: Zoti Isa, jo.

Deje: Ti je hajduti!

Isa: Na fëlliqe si racë!

Deje: Surrat i keq! Qelbanik!

Eni Çobani: Gani të lutem! Isa, Isa!

Ganiu: Ti je qen, je biri i qenit!

Zonja Eni Çobani dhe Ardit Gjebrea përpiqen të qetësojnë situatën e krijuar mes dy familjeve në studio.

Ardit Gjebrea: Një minutë pak!

Eni Çobani: Nëse situata është e tillë, ne lëmë situatën e ndërmjetësimit, se ne nuk do bëjmë grusht! Të lutem!

Isa: Jo, se nuk kam për t’u zënë!/tvklan.al

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...