Shqipëria

“Jam shqiptar”, djali i lindur në Zvicër nuk pranon të quhet zviceran (Video)


               Publikuar në : 10:03 - 11/07/19 M. S

Ndonëse ka lindur në Zvicër, një djalë i vogël nuk pranon kurrsesi ta quajnë zviceran, por shqiptar, pasi rrënjët e familjes i ka në Kosovë. Një video e cila është bërë virale në rrjetet sociale, tregon qartazi se sa me fanatizëm mbrohet prejardhja.

“Unë jam shqiptar, por kam lindur në Zvicër”, shprehet djali.

“Po ti qenke zviceran atëherë”, i thotë i ati. “Jo”, ia kthen vogëlushi me bindje.

“Kur lind dikush në Kosovë është shqiptar/kosovar”, i thotë i ati.

“Jo, jam shqiptar”, vazhdon më tej djali, ndërsa shprehet se do më shumë Kosovën sesa Zvicrën, duke bërë edhe shqiponjën.

Shqiponja jonë ngjan me shumë shqiponja të tjera, por është më unike sepse tregon bashkim. Shqiponja si shpend është e pavarur, dhe e ka folenë në lartësi (si luftëtarët shqiptarë).

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT