E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Jaguari/ 13 fakte rreth felinit vetmitar

 1. Është felini më i madh në Amerikë dhe felini i tretë më i madh në botë.
 2. Ato mund të arrijnë një gjatësi prej 4 deri në 6 metra ose ndërmjet 1 dhe 2 metra. Bishti i tyre mund të jetë i gjatë 2 metra ose 60 centimetra, megjithëse bishtat e tyre janë të shkurtër në krahasim me felinët e tjerë të mëdhenj.
 3. Jaguarët meshkuj janë më të mëdhenj se femrat. Jaguarët meshkuj mund të peshojnë 57 deri 113 kilogramë. Jaguarët femra mund të peshojnë 45 deri 90 kilogramë.
 4. Ata kryesisht banojnë në pyje ose toka pyjore, megjithëse mund të gjenden edhe në zona të shkreta si Arizona.
 5. U pëlqen të jenë pranë burimeve të ujit sepse u pëlqen të hanë peshk. Ata dihet që zhysin bishtat e tyre në ujë për të tërhequr peshqit, ashtu si bën një peshkatar me grep peshkimi.
 6. Përpjekjet anti-grabitqare në fillimin e viteve 1900 zhdukën shumë jaguar nga California e veriut.
 7. Shumica e jaguarëve në Amerikë tani jetojnë në shtetin Sonora në Meksikë.
 8. I vetmi jaguar i njohur në Shtetet e Bashkuara sot është një mashkull i ri i quajtur “El Jefe”. Është parë rreth Maleve Santa Rita afër Tucsoni, ku ka qenë për 3 vitet e fundit.
 9. Para El Jefe-s, jaguari i fundit i njohur që kishte jetuar në Shtetet e Bashkuara ishte një tjetër jaguar mashkull me emrin Macho B. Sidoqoftë, ai u vra në vitin 2009 kur një përpjekje për ta kapur shkoi keq.
 10. Jaguarja e fundit femër e njohur në Shtetet e Bashkuara u vra në 1963-shin nga një gjahtar që mendoi se ishte rrëqebull.
 11. Jaguarët priren të rrinë vetëm, duke kaluar kohë me të tjerët vetëm gjatë sezonit të çiftëzimit ose kur kujdesen për këlyshët.
 12. Dihet që ata shënojnë territorin e tyre me urinë ose duke shënjuar pemët me thonjtë e tyre. Territoret e tyre ndonjëherë mund të jenë të gjera deri në 50 milje.
 13. Qytetërimi astek e mori imazhin e jaguarit si përfaqësues i një sundimtari dhe si një luftëtar. Astekët madje formuan një klasë elite luftëtarësh të njohur si Kalorësit Jaguar. Në mitologjinë asteke, jaguari u konsiderua si kafsha totem e hyjnisë së fuqisë Tezcatlipoca.

burimi:Tons of Facts / TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...