E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Ja si riciklimi po e “vret” planetin tonë

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Nga: Louise Guillot “Politico.eu”

Përpjekja për të promovuar riciklimin e mbetjeve, ka qenë shumë e suksesshme. Ky është argumenti që përdoret shpesh nga disa ambientalistë, pasi ata thonë se ky proces ka krijuar tek konsumatorët perceptimin që nëse seleksionojnë me kujdes gotën, letrën dhe plastikën, ata nuk janë duke e ndotur planetin.

“Mesazhi për riciklimin është aq pozitiv, sa që njerëzit po nxiten të besojnë se mbetjet e riciklueshme nuk janë në fakt mbeturina”, thotë Flora Berlingen, drejtore e organizatës joqeveritare “Zero Waste France”.

Dhe në fakt riciklimi nuk është diçka e keqe në vetvete. Është sigurisht më mirë për mjedisin, sesa depozitimi apo djegia e plehrave të pa klasifikuara.

Por midis ambientalistëve ka një shqetësim në rritje, se riciklimi mund të promovojë një konsum shtesë dhe bashkë me të edhe mbeturina shtesë.

Nëse njerëzit besojnë se mund të blejnë pa problem kapsulat e kafesë, shishet plastike të ujit apo edhe makina të reja, duke pritur që gjithçka do të riciklohet dhe ripërdoret, kjo i lejon ata të konsumojnë me një ndërgjegje të pastër.

“Sot, jemi në një model kapitalist shumë produktivist të mbi-përdorimit dhe mbi-prodhimit”- thotë eurodeputeti francez i të Gjelbërve, David Korman. “Dhe kjo është e papajtueshme me objektivat tona ekologjike dhe me mirëmbajtjen e jetës në Tokë”- shton ai.

Monik Sun dhe Remi Trudel, profesorë në Universitetin e Bostonit, SHBA, kanë studiuar modelet e konsumit dhe reagimet ndaj fushatave të ndërgjegjësimit mbi riciklimin. Ata treguan se “emocionet pozitive që lidhen me riciklimin, mund të mposhtin emocionet negative që lidhen me humbjen”.

Në studimin e tyre, profesorët paralajmëruan se fushatat promovuese të riciklimit, nuk bëjnë një punë të mirë për të treguar kostot ekonomike dhe mjedisore të riciklimit, dhe në këtë mënyrë nuk i nxisin njerëzit të parandalojnë shtimin e mbetjeve që më pas riciklohen.

“Në këtë kuptim, riciklimi bëhet një alibi dhe madje justifikimi i tij kryesor”-thotë Berlingen. Askush nuk argumenton se riciklimi nuk është i mirë për mjedisin.

“Riciklimi emeton më pak karbon dhe gazra të tjerë serë në atmosferë, dhe mbështetet më pak në nxjerrjen e burimeve”- shpjegon Piter van Bekering, profesor i ekonomisë së mjedisit në Universitetin e Lirë të Amsterdamit.

Por ai paralajmëron se “është e rrezikshme të thuash që riciklimi bën gjithmonë më pak dëme mjedisor, sesa materiali i virgjër”, pasi kostot dhe energjia e përdorur në procesin e riciklimit ndryshojnë shumë nga njëri material tek tjetri.

Por ky argument, shmanget nga shumica e sektorit të riciklimit. Ata thonë se njerëzit do të vazhdojnë të prodhojnë mbeturina, prandaj duhet bërë një punë më e mirë për mbledhjen, klasifikimin dhe transformimin sërish të mbeturinave në produkte të reja, diçka që hap vende të reja pune dhe nxit inovacione.

“Unë nuk jam kundër riciklimit për të riparuar dhe ripërdorur”- thotë Emanuel Katrakis, sekretari i përgjithshëm i Konfederatës së Industrive Evropiane të Riciklimit (EuRIC), që shton se riciklimi sjell “përfitime të mëdha ekonomike, pasi kur riciklojmë, ka shumë punë”.

Por kur analizon gjithë procesin, “Deloitte” vlerësoi në një studim të vitit 2015 se duhen 30 punë shtesë për të ricikluar plastikën, krahasuar me djegien e mbetjeve të pa klasifikuara apo depozitimin e tyre në landfillde.

Por ekziston një argument ku theksi vihet në vendin e gabuar. Në vend se ta bëjnë më të lehtë ripërdorimin dhe riciklimin e gjërave, njerëzit duhet të mendojnë nëse duhet të konsumojnë më shumë sesa kanë nevojë apo jo.

Një pjesë e problemit, thotë van Beukering, është se autoritetet e BE dhe ato kombëtare mund të vendosin lehtësisht rregulla mbi klasifikimin, grumbullimin dhe riciklimin e mbetjeve. Por është shumë më e vështirë të vendosësh rregulla për t’i ndaluar njerëzit të blejnë gjëra që realisht nuk u duhen.

“Qeveritë priren të kenë më shumë ndikim tek politikat e riciklimit sesa në parandalimin e mbeturinave”- thotë ai. Gjithsesi, nëse çohet në ekstremin e vet logjik, kjo do të nënkuptojë një riformim dramatik të ekonomive kapitaliste – ndaj kompanitë preferojnë të promovojnë përfitimet e riciklimit.

Me Planin e tij të ri të Veprimit për Ekonominë Rrethore të paraqitur në muajin mars, Komisioni Evropian dëshiron të nxisë më tej riciklimin, dhe po shqyrton vendosjen e kërkesave minimale për përmbajtjen e riciklueshme të produkteve, për të inkurajuar zhvillimin e një tregu për lëndën e parë dytësore.

Për pasojë, miliona evropianëve u kërkohet të shqyrtojnë me kujdes mbeturinat e tyre, dhe t’i hedhin ato në kontejnerët e duhur, ndërsa vendet anëtare janë nën presionin e BE-së për të siguruar që normat e tyre të riciklimit të arrijnë objektiva gjithnjë e më të mëdha.

Sipas Agjencisë Evropiane të Mjedisit, nga 30 milion ton mbetje plastike të krijuara në BE në vitin 2015, vetëm 17 për qind u arrit të mblidhej për ripërdorim ose riciklim. Ambientalistët argumentojnë se vënia e theksit tek riciklimi, nuk e bën ekonominë më rrethore, por më lineare.

Berlingen nga “Zero Waste France” thotë:”Ne nuk duhet ta ndalojmë riciklimin, por duhet të kemi një diskutim të sinqertë dhe të ekuilibruar në lidhje me të”.

Sipas saj, kompanitë duhet të bëjnë më shumë për të zvogëluar volumet e mbetjeve, duke shmangur paketimet një-përdorimshe.

Burimi i lajmit: https://www.politico.eu/article/recycling-killing-the-planet/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...