E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Ja për sa kohë janë të mbrojtur ata që e kanë kaluar virusin

Studimet kanë treguar se personat që e kanë kaluar Covid-19 janë imun, por sa zgjat kjo kohë ende nuk dihet më saktësi. Imunologu shqiptar Aldi Pupuleku, i cili punon në Spanjë tha në “Wake Up” se ajo çka dihet deri më tani është se personat që e kanë kaluar Covid-19 janë të mbrojtur nga tetë muaj deri në një vit. Në kohën kur kemi një vit që përballemi me virusin vdekjeprurës, edhe kërkuesit ndajnë qëndrime të ndryshme pasi të gjithë ne jemi të ndryshëm.

“Duke pasur parasysh faktin që kemi një vit që përballemi me këtë virus, normalisht ajo që dimë është ajo që ka ndodhur gjatë këtij viti.

Hulumtimet e fundit tregojnë se sistemi imunitar ose mbrojtja imunitare si përgjigje ndaj këtij infektimi mund të zgjasë nga tetë muaj deri në një vit, por jemi të limituar, pasi kemi vetëm një vit që përballemi me këtë virus.

Të gjithë ne jemi të ndryshëm. Ka pasur një hulumtim të publikuar së fundmi që tregon edhe variabilitete në gjene të caktuara që kodifikojnë për receptorë të qelizave të sistemit imunitar mund të determinojnë nëse një person e kalon infektimin me simptoma të lehta ose të rënda. Ajo që dimë aktualisht është se antitrupat janë një pjesë shumë e rëndësishme e sistemit imunitar”, sqaroi ai.

Lexo edhe :   Kosova shënon edhe 4 viktima dhe 279 raste të reja me Covid-19
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...