E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Ja kush janë 10 grabitjet më të mëdha të bankave në histori

10. Vjedhja e bankës “Loomis Fargo & Company” në SHBA në vitin 1997. Ishte shoferi i makinës së blinduar, Phillip Noel Johnson, ai që mori 18 milionë dollarë.

9. Vjedhja e bankës Dunbar në SHBA, në vitin 1997. Sërish një i brendshëm, inspektori i sigurisë, Allen Pace, grabit 19 milionë dollarë.

8. Vjedhja e “Northern Nank” në Irlandë në vitin 2004. Grabitësit morën mbi 50 milionë dollarë.

7. Vjedhja e Bankës Qendrore të Brazilit në vitin 2006. Hajdutët, vodhën përmes një tuneli 69.8 milionë dollarë.

6. Grabitja e një treni me para në Londër në vitin 1963. Grabitësit morën 74 milionë dollarë.

5. Vjedhja e Depozitave të Sigurisë në vitin 2006 në Kent në Anglisë. Shuma e grabitur: 92.5 milionë dollarë.

4. Grabitja e Depozitave të Sigurisë në Knightbridge, Londër, në vitin 1987. Hajdutët morën mbi 200 milionë dollarë.

3. Vjedhja e Bankës Britanike të Lindjes së Mesme, në vitin 1976 në Bejrut në Libanit. U arritën të vidhen 210 milionë dollarë.

2. Vjedhja e bankës Dar Es Salaam në Bagdad të Irakut në vitin 2007. Shuma e grabitur: 282 milionë dollarë.

1. Grabitja e Bankës Qendrore të Irakut në vitin 2003. 920 milionë dollarë, u vodhën nga djali i  Sadam Huseinit, Al Kusaj, një ditë përpara se SHBA-ja të niste bombardimet mbi Irak./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...