E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Ja kur duhen hequr dekorimet dhe bredhi i Krishtlindjes

Kur duhet ta hiqni pemën tuaj të Krishtlindjes? Shpesh ka konfuzion – dhe debat – për kohën e duhur për ta bërë këtë. Por ju nuk duhet të tundoheni të hiqni dekorimet tuaja të Krishtlindjeve shumë shpejt, sepse tradita përcakton që ajo duhet të qëndrojë pak më gjatë nga sa mendoni.

Nata e Dymbëdhjetë

Tradita e krishterë që daton në shekullin e 4-të shënon Natën e Dymbëdhjetë, fundin e Krishtlindjeve dhe prag të Epifanisë (dita e festës së krishterë), si koha për të hequr pemën tuaj të Krishtlindjes dhe për të paketuar përsëri dekorimet tuaja.

Kjo do të thotë që ju mund të shijoni dritat vezulluese për pak kohë më gjatë, sepse Nata e Dymbëdhjetë bie ose më 5 ose 6 janar 2022 – dhe datat varen nga tradita. Megjithatë, kini kujdes: lënia e dekorimeve tuaja të Krishtlindjeve pas kësaj date mendohet se sjell fat të keq.

Pas ardhjes e cila përshkruhet më së miri si periudha prej katër javësh para Krishtlindjeve në përgatitjen dhe festimin e lindjes së Jezusit, festimet e Krishtlindjeve tradicionalisht filluan në ditën e Krishtlindjeve dhe zgjatën për 12 ditë (të njohura si 12 ditët e Krishtlindjeve), duke përfunduar në mbrëmjen e 5 janarit, e njohur si Nata e Dymbëdhjetë.

Epifania më 6 janar është një festë në vetvete, duke shënuar magjistarët – Tre Mbretërit ose Dijetarët – që vizitojnë foshnjën Jezus në grazhdin e tij në Betlehem, me dhuratat e tyre prej ari, temjan dhe mirrë.

Burimi i lajmit: housebeautiful. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...