E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Ja cili ishte motivi i tmerrshëm, pse u shpik dikur sharra elektrike

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Nëse do të thoshim që sharra elektrike u shpik në fillim, për synime që i përshtateshin një filmi si “Masakra me sharrë elektrike në Teksas”, do të ishim shumë larg së vërtetës. Në fakt, përdorimi i këtij mjeti pune të rrezikshëm, ka qenë në fillim mbi mishin e njeriut, dhe jo drurët në pyll.

Sharra elektrike me zinxhirë u shpik nga një 2 kirurgë në Skoci, Xhejms Xhefraj dhe Xhon Aitken. Ata nuk ishin shkencëtarët e çmendur sadistë, që mund të imagjinoni në këto momente. Besojeni apo jo, ata e krijuan këtë pajisje për të lehtësuar nënat në lindjen e fëmijëve të tyre.

Njerëzit në shekullin XVIII nuk kishin të gjitha barnat dhe mjetet kirurgjikale që kemi sot. Kjo ishte para shpikjes së anestezisë, operacionit çezarian, dhe rreth 10 mënyrave të tjera që e kanë bërë lindjen një proces më pak të dhimbshëm.

Kur u shpik për herë të parë, sharra elektrike u përdor fillimisht për të kryer një procedurë (fatmirësisht të vjetruar) të njohur si simfiziotomi. Ky ishte një operacion shumë i dhimbshëm, gjatë së cilit mjekët prisnin kërcin dhe kockën që lidh legenin, në mënyrë që të lejonin foshnjat me peshë shumë të madhe trupore të kalonin nëpër kanalin e lindjes, për të parë ditën e kësaj bote, përndryshe ato rrezikonin të humbnin jetën.

Dhe situata nuk ishte shumë më mirë përpara se çifti i mjekëve skocezë të shpiknin sharrën elektrike. Mjekët para tyre përdorën një thikë të mprehtë, që thjesht nuk e kryente punën në kohë.

Ndaj edhe pse shpikja e tyre na duket sot e frikshme (dhe sigurisht edhe për gratë e shekullit XVIII), ajo cilësohet si një zhvillim human në teknologjinë e lindjes. Për pjesën më të madhe të botës, makthi i simfiziotomisë përfundoi sapo shkenca mjekësore filloi të përdorë anestezinë në gjysmën e fundit të shekullit XIX-të.

Por siç raportoi CNN në vitin 2015, qindra gra në Irlandë iu nënshtruan operacionit të tmerrshëm deri në fundin e shekullit XX-të. “Outlet”, intervistoi disa gra që iu nënshtruan simfiziotomi gjatë lindjes me vetëm anestezi lokale.

Ato treguan tmerret e asaj procedure, që u krye pa pëlqimin e tyre, si dhe për pasojat e rënda shëndetësore që u kishte shkaktuar ajo. Ndërsa askush nuk fliste për një sharrë elektrike me zinxhir që ishte përdorur për të kryer atë procedurë, historitë e tyre ishin gjithsesi të frikshme. “Ai padyshim që po më ndante përgjysmë”- tha Rita Mekan, që e përshkroi operacionin si “një dënim të përjetshëm”, të cilit ajo iu nënshtrua pa thënë asnjë fjalë mbi vendimin e marrë.

Meri O’Konor, kryetare e një organizate që punon për të bërë drejtësi për afro 300 gra që i janë nënshtruar këtij trajtimi, e quajti operacionin “një abuzim pushteti” nga spitalet katolike në të cilat u kryen operacionet.

Ajo e quajti atë “një sulm kirurgjikal paraprak, kundër praktikës së kontrollit të lindjes” nga katolikët, të cilët i lidhnin prerjet çezariane me kontrollin e lindjeve. Puna e saj bëri që qeveria irlandeze të jepte shuma të vogla parash, për të cilat ajo pretendonte se synonin “të blinin të mbijetuarat, me koston më të ulët të mundshme”.

Ndërkohë disa nga gratë vendosën të ndiqnin veprimet ligjore në kërkim të drejtësisë. Sepse në fakt, nuk kishte asnjë justifikim mjekësor për kryerjen e një procedure të tillë deri në vitin 1984.

Burimi i lajmit: https://www.grunge.com/276793/the-disturbing-reason-chainsaws-were-invented/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...