E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Ja cilat janë 10 shkaqet kryesore të humbjes së jetës

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

10- Aksidentet rrugore. Shkaktojnë çdo vit rreth 1.3 milion vdekje. 90 për qind e tyre ndodhin në vendet në zhvillim.

9- Tuberkulozi. Shkakton çdo vit mbi 1.4 milionë të vdekur. Pavarësisht vaksinimit, një e treta e popullsisë në botë është e infektuar nga bacili i tuberkulozit.

8- Sëmundjet diarreike. Kolera dhe dizenteria shkaktojnë mbi 1.39 milionë vdekje në vit, sidomos në vendet në zhvillim. Nga këta, 525 mijë janë fëmijë.

7- Sëmundja e Alzheimerit. I merr çdo vit jetën 1.54 milionë njerëzve. Pavarësisht përpjekjeve, kjo sëmundje nuk ka ende një kurë.

6- Diabeti. Nga kjo sëmundje vuajnë mbi 400 milionë njerëz, nga të cilët 1.59 milionë vdesin çdo vit.

5- Kanceri i mushkërive. Shkakton mbi 1.6 milionë vdekje çdo vit. Është shumë më i zakonshëm tek duhanpirësit, me 85 për qind të rasteve.

4- Sëmundja kronike obstruktive pulmonare (COPD). Preken më shumë ata që jetojnë në zonat tejet të ndotura. Shkakton 3.17 milionë vdekje çdo vit.

3- Infeksionet e rrugëve të poshtme të frymëmarrjes. Këtu përfshihen gripi, bronkiti dhe pneumonia. Epidemitë globale të gripit, vrasin çdo vit mijëra njerëz.

2- Goditjet në tru. Më të përhapura në vendet në zhvillim, kryesisht në Azinë Juglindore. Shkaktojnë rreth 6.24 milionë vdekje në vit.

1- Sëmundjet e zemrës. Shkaktojnë gati 9 milionë vdekje çdo vit. Numrin më të madh të rasteve e kanë vendet e Evropës Lindore si Ukraina, Uzbekistani dhe Kirgistani.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Tronditet sërish Greqia, lëkundje tërmeti

Pak minuta më parë Greqia është tronditur nga një tjetër tërmet. Ai ka qenë me magnitudë 4.3 i shkallës Richter. Sipas faqes europiane EMSC, lëkundjet...